Întrebare recomandată | Edmonds2342 a întrebat:

Mănânc prea mult dulce in fiecare zi, sau daca nu mănânc, simt ca chiar trebuie sa mănânc. Ce sa fac sa elimin surplusul de zahar din corp si sa îmi sting dependenta de zahar? Please help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Autocontrolul plus înlocuirea dulciurilor nesănătoase cu fructe.

| Edmonds2342 explică (pentru NOname):

Mersi :*

| NOname a răspuns (pentru Edmonds2342):

Cu drag.

| Bondarel99 a răspuns:

Se spune ca daca renunti la dulce 30 de zile nu vei mai simti nevoia apoi.
Pentru inceput incearca sa mananci ciocolata neagra, fructe, biscuiti din aia simpli cu putin zahar etc.

| Edmonds2342 explică (pentru Bondarel99):

Interesant, mersi!

| Violleta2022 a răspuns:

Inlocuieste dulcele cu fructe, in special merele, care nu contin atat de multa fructoza!

| CleanHeart a răspuns:

Pune-ti sare pe dulciuri ori scotch pe gura laughing sau nu iti mai cumpara fiindca asa nu vei mai fi tentat sa umbli prin dulapior, ultima solutie ar fi sa te uiti la documentare contra produselor nesanatoase poate asa inveti sa mananci sanatos si corespunzator, asa nici dintii tai nu o sa mai fie in pericol happy

Răspuns utilizator avertizat
| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

La inceput inlocuieste tot ce e dulce cu miere.
Apoi incet incet reduci si mierea la o cantitate rezonabila. Sa zicem 2-3 lingurite zilnic e super sanatos.

| farfuriaverdex a răspuns:

Zaharul este si actioneaza ca un drog, cu cat vei manca mai mult zahar cu atat vei simti nevoia sa maresti doza pentru a avea acelasi grad de satisfactie. Solutia este sa scoti orice produs care contine zahar cu fructe, fructele contin zahar natural care nu creeaza dependenta, plus ca mai au si fibre, vitamine etc. Chiar daca la inceput vei manca foarte multe fructe in timp vei ajunge sa scazi cantitatea la 1 frcut pe zi sau la 2 zile. Nu mai cauta solutii in dulciuri, ti-e rau? mananci dulce, esti suparat/a mananci dulce, nu ai enrgie mananci dulce... exact ca la un drog. Constientizeaza acest aspect si controleaza. http://www.descopera.ro/stiinta/9501212-zaharul-toxina-care-ne-poate-ucide

| Edmonds2342 explică (pentru farfuriaverdex):

Trist dar adevarat.

| NoLongerInUse a răspuns:

Redu cantitatea zilnica de dulce sau renunta dintr-o data daca poti. Trebuie sa ai vointa si motivatie, normal ca e greu dar depinde de tine sa vrei.

Sau poti manca putin dimineata si gata (dimineata nu se va depune deci nu te vei ingrasa). Sau cand iti vine pofta de dulciuri, mananca un fruct (o banana, o piersica, un mar, ce iti place tie). Indeparteaza dulciurile din casa si inlocuieste-le cu fructe etc., astfel nu vei avea optiunea dulciurilor.

success

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Manaca fructe si fa sport de fiecare data cat iti cere corpul dulciuri manaca fructe. daca continui tot asa ee posibilate sa faci diabet

| Iulia0331 a răspuns:

Pai ca să reduci nivelul de zaharuri trebuie să reduci treptat pentru că niciodată nu o să reușești să îți reduci așa dintr o dată deci de exemplu prima zi mănânci să zicem 7 bomboane a doua zi mănânci 6 a treia și a patra patru și tot așa. Inteleg ca e greu dar e pentru binele tau. Bea multa apa cu zeama de lamaie (fara zahar). Si inlocuieste dulciurile cu fructele. Sper ca am fost de ajutor.

| Edmonds2342 explică (pentru Iulia0331):

Când ti-am citit răspunsul a inceput sa îmi ploua in gura laughing)))

| mihaelacojoc18 a răspuns:

Bună, dacă chiar și dorești mereu, mereu să consumi dulciuri, încearcă să consumi mai multe fructe (ex. fructul tău preferat), fructele sunt dulci, de asemenea au și multe vitamine.

| Denisa_Ganea_1996 a răspuns:

Cand iti este pofta de ciocolata bea apa sau mănâncă ciocolată amaruie.