| lilia_2632 a întrebat:

Vreau sa elimin toxinele din organism, help me please!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoryM22 a răspuns:

* evita sa consumi alimente prajite in ulei, indeosebi carne;
* elimina din alimentatie produsele din faina alba. Opteaza pentru cereale, paine neagra, de secara, de tarite;
* nu mai achizitiona alimente care contin coloranti, conservanti ai alte E-uri;
* inlocuieste dulciurile cu fructe proaspete;
* bea cat mai multe lichide: apa, ceai din plante sau sucuri naturale din fructe;
* nu consuma in aceasta perioada zahar, cafea, alcool si bauturi racoritoare sintetice;
* in schimb, consuma lactate proaspete, dar si legume proaspete, bogate in proteine vegetale (soia, ciuperci);
* exercitiile fizice precum si mersul pe jos stimuleaza actiunea sistemului cardiovascular si procesele metabolice in organism, intensificand functiile naturale de depuratie. Iar daca tot te simti aiurea apeleaza la un doctor.Sanatate!

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exista ceaiuri depurative care pot fi asociate cu un regim alimentar asa cum ti s-a recomandat anterior. Mira

cristian
| cristian a răspuns:

Ceaiuri, post si rugaciune.

| mioara a răspuns:

Fa o cura de grefe o luna de zile, consuma legume, fructe

| Ronin a răspuns:

Pot sa-ti sugerez o cura de Pure Yucca. Sau alte suplimente nutritive naturale care sa te ajute.

| cely a răspuns:

Multe lichide. ceai verde

| luminita75 a răspuns:

Adreseaza-te unui medic de specialitate. Nu se face asa dupa ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi...eu iti recomand sa vorbesti cu un specialist in asa ceva...nu fa dupa capul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu asa am facut, am fost un dependent total al mancarii gatite, carnii, laptelui, oua, foietaje, copturi, rafinat, caramelizat, cafea, alchool, dulciuri, snacasa-uri de tot felul, bauturi energizante, si carbogazoase, uleiuri prajite sau fierte adica hidrogenate, fara ulei de floarea soarelui ce este foarte brutal produs si procesat, etc. lista e foarte lunga, asa cum am zis am inceput sa studiez mult si serios biochimie umana, carti comandate doar din statele unite extrem de greu de gasit si biblia in paralel, si ca rezultat m-am trezit a doua zi dimineata si am renuntat la tot ce e toxic posbil alimentar, bazata doar pe intelegere nu pe vointa... ce e bazat pe vointa nu tine, nu dureaza, e impotriva ta, e abstinenta. Perioada de tranzit a fost de aproape 6 luni detoxifiere 100%, foarte dur pana la extrem, oboseala acuta, fara vlaga, parca nu eram eu, ma gandeam doar la mancare. Dar stiam in adancul sufletului trebuia ca ceva candva sa se intample, asa e teoretic si asta si speram in ciuda repulsiei puternice ce corpul meu o avea datorita a 36 de ani de dependenta. Si asa cum speram asa sa si intamplat, de atunci diminetile nu ma mai trezesc ci renasc, plin de energie de calm in ciuda problemelor vietii ca am deja destule, percepi altfel viata, rezistenta e mult mai mare, dormi altfel, esti practic un alt om. Mananc doar plante si fructe, seminte, alune, supe usoare fara uleiuri hidrogenata fara otaravuri precum knor, vegeta, bors magic ce contin neurotoxine si evit pe cat posibil orice contine acest msg, piure de cartofi, fasole de tot felul. orez dar nerafinat adica nedecorticat, paine doar hipoglicemica de secara fara drojdie, mamaliguta, salate de tot felul cat mai bogate si verzi posibil (verdele inchise un indicator bun in continutul de calciu), brocoli, conopida, cereale doar nerafinate, fructe si miere de albine, ceaiuri de plante, etc etc, sunt sute de variante. Daca ai incredere in ce faci va fi super ok a, cum tine de tine si de capacitatea ta de a intelege tot ce e in jurul tau, asta am facut si eu, acum brusc am aptitudini sportive uluitoare, fac colegiul de fitnes instructor, sala de 4 ori la saptamana si alerg diminetile enorm de mult, inainte de a pleca la serviciu, in fiecare sambata la ora 5 de ploua, frig, ger, arsita, mie nu-mi pasa ies la cei 15km de jogging, si tin piept si familiei, responsabilitate, copil de 11 ani, servici, sotie, impartem totul 50% in gospodarie si eu si ea, si e ok. deci se poate, incearca si tu, rebuie doar sa ai incredere in tine si in cefaci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa bei ceai de soc si lamaie dimineata si seara cate o cana eu am incercat si chiar a dat rezultate.

| jollyville a răspuns:

Bea ceai verde si mergi la sauna. Bea multa apa, multa multa si mananca portocale si banane. Cam asa se procedeaza la inceput de primavara