| Ruines a întrebat:

Salut,
Merele au ceva uleios pe ele care nu se duce nici dupa ce le spal...de ce sunt asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Desi merele s-au dovedit atât de extraordinare, ele retin pesticide dacã au fost stropite - acest lucru se poate evita curãtând coaja fructelor, deoarece majoritatea pesticidelor sunt depozitate în coajã, însã astfel se pierd si majoritatea fibrelor alimentare si a flavonoidelor. Aceeasi problemã o ridicã si merele cerate. Chiar dacã pesticidele sunt prezente în alimente în cantitãti foarte mici, ele au un impact negativ puternic asupra sãnãtãtii si compromit în primul rând functiile ficatului pe care îl suprasolicitã, dar afecteazã si starea fiecãrei celule a corpului, precum si calitatea activitãtii sistemului nervos. Din aceste motive este foarte important sã consumãm mere cultivate organic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt date cu o substanta care sa le faca sa tina mai mult. Mancam numai produse toxice.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Ruines):

Nu. Nu se aduc in recipiente inghetate ci numai racite. Daca le-ar aduce in recipienti inghetati s-ar strica la scoatere si expunere pe raft. Sunt date cu substante.

| mona a răspuns:

Sunt putin,, parfumate,, cu anumite substante asa ca, sa ne incante cu frumusetea lor si sa ne faca sa le cumparam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Apăi cu câte substanţe toxice is date, nu te mira.
Ăştia ne omoară înainte de termen.
N-ai ce le face.
Te pup!