| FuriousMadalin96 a întrebat:

Salut.
Merg de 1 an la sala,in ultima luna am inceput sa am dureri usoare de spate,genunchi,coate, umeri si dureri accentuate la incheieturi.Am mai avut probleme cu incheieturile,coatele si inainte, dupa o pauza scurta imi treceau.Am luat o pauza de 3 saptamani dar n-au disparut durerile,sunt la fel.
Cu spatele cred ca am probleme din cauza statului la pc prea mult si somnul incomod.
Ce anume m-ar putea ajuta, o pauza mai lunga?
Funda+vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu te ajuta pauza decat temporar, trebuie sa elimini CAUZA acelor dureri.

Deci :

1. elimina enercitiile care iti distrug incheieturile si coatele ( gen flexii cu bara dreapta din picioare ) si fa exercitii care lucreaza muschii respectivi la fel de bine, dar fara sa-ti distruga articulatile.

2. asigura-te ca faci ex. corect

3. ia glucozamina

| FuriousMadalin96 explică (pentru Cosmin86):

Exercitiile care-mi cauzeaza probleme le-am eliminat, am scazut chiar si din greutate.O sa iau si glucozamina, am observat ca am si lipsa de calciu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FuriousMadalin96):

E bine, o sa se remedieze in timp.

p.s. : stii sfatul meu clasic, fa izometrie pentru articulatii big grin

18 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la medicul de familie dupa sarbatori, fa niste analize( ex. ASLO marit indica o infectie cu streptococ, ceea ce da reumatism articular acut). Dupa ce ai analizele, fa un consult reumatologic.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti stii ce s-a intamplat la nivelul articulatiilor prin practicarea exercitiilor de forta ---un medic ortoped ar fi de preferat unei pareri sau unui sfat neavizat!
Pana atunci, opreste-ti antrenamentele---e la mintea cocosului!

| paulmicutz a răspuns:

Salut si eu tot de un an fac sala dar mai este si factorul de ani, conteaza si varsta pe care o ai ca daca esti tu in poza mai mult de 16 ani nu iti dau,. Cand faci cu greutati mari oasele suporta o greutate pe ele de... Daca ai face cu greutati mai mici dar mai multe serii ar fi mai bine dar cel mai bine ar fi sa consulti un medic. Daca mai consumi si proteine, aminoacizi si alte prostii si de la acesta ti se poate trage durerea.CEL MAI BINE DUTE LA UN CONTROL LA MEDIC.

| Cosmin86 a răspuns (pentru paulmicutz):

Oricine consuma proteine si aminoacizi, se gasesc si in mancare copil IDIOT ce esti

| paulmicutz a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ma cobor la intelectul tau ca dai dovada de..., M-am referit ca in cantitati mai mare dauneaza, este greseala mea ca nu m-am exprimat cum trebuie pentru inculti ca tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru paulmicutz):

In cantitati mari si cea mai sanatoasa mancare dauneaza

si nu, te exprimi prost in general, ca habar nu ai despre ce e vorba

ai afirmat ca de la proteine si aminoacizi i se trag durerile de articulatii => esti REDUS MINTAL

documenteaza-te singur sa vezi de ce ( daca esti ANALFABET si nu esti in stare sa te documentezi, iti dau eu articole medicale CATE VREI )

| Sebastian234 a răspuns:

Daca ai sta intins drept si perfect pe pat pentru cateva minute cred ca tiar trece spatele si la celelalte, cred ca ai facut febra musculara... Nu ca mas pricepe

| FuriousMadalin96 explică (pentru Sebastian234):

Spatele nu-i o problema grava, ma doare doar cand stau mult la pc si cand ma trezesc dimineata.in rest e ok

| Andreiyy a răspuns:

Salut! Si eu fac sala de 2 ani, am si eu probleme de genul dar sunt trecatoare. nu tin mult maxim o luna. Durerile sunt din cauza alimentatiei tale! Pentru ca tu daca faci sala si nu mananci indeajuns pentru corp, muschii se "mananca" intre ei. Pentru ca ai nevoie de proteina in corp. Incearca sa mananci inainte de sala cu o ora carne de pui vita, si evita grasimile. Si copilu ala ce a dat com nu stie ce vorbeste. Fizicul conteaza foarte mult conteaza cum areti, ai grija de tine, un corp frumos o alimentatie sanatoasa. Muschii nu sunt doar sa arati feteor ca esti tare, muschii arata ca iti iubesti corpul si iti faci suficient timp pentru el! Daca nu ai o alimentatie suficient de bogata in proteine. iti recomand sa cumperi de la magazin Proteine Whey sau Carnivor,! Si faza cu spatele iti sugerez dimineata sa sari coarda 10 minute! Multa bafta in continuare, un an nou fericit!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreiyy):

De ce sa evite grasimile?

grasimile sunt o sursa importanta de energie cand faci sala, e o mare prostie sa le eviti, trebuie chiar sa le MARESTI ( chiar si in perioada de definire, cand slabesti )

| FuriousMadalin96 explică (pentru Andreiyy):

Merci de sfat, nu alimentatia este problema, am un regim bine pus la punct.

| Andreiyy a răspuns (pentru Cosmin86):

Grasimile trebuie evitate cat mai mult daca faci sala pentru ca, corpul incearca sa defineze muschiul, daca consumi grasimi in exces nu rezolvi nimic, o sa se puna mai multa grasime in loc de muschi. Intr-adevar sunt o sursa importanta daca faci sala cand esti in ultima faza la definire! Cand faci FORTA trebuie sa consumi grasimi. Daca te uiti bine in poza lui o sa vezi ca el abia acum se definste. Un an nou fericit va doresc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreiyy):

Nu in exces, dar sa ai macar 10 % din alimentatie formata din grasimi.

p.s. : vezi dieta "keto" pentru definire musculara, acolo 60 % din ce mananci e format din grasimi. consumi DOAR proteine si grasimi ( MULTE MULTE GRASIMI ) si fara carbohidrati si ghici ce, SLABESTI.

Cauta pe net sa te documentezi. Problema cu grasimile e cand le combini cu carbohidrati ( sau alcool ), cand le consumi goale sau cu proteine e foarte ok.

p.p.s. : exista si "grasimi sanatoase" : masline, nuci, alune crude, caju, migdale, ulei de masline, somon ( sau alt peste oceanic gras ), care te ajuta la inima, la circulatie, etc.

| Ptm_Chrys_1997 a răspuns:

Mergi frate la doctor si lasa sala ca nu castigi *** daca ai muschi, doar prefacutewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ptm_Chrys_1997):

Serios? asta e sfatul unui copil mic si FIRAV ca tine?

du-te si pozeaza-ti singurl corpul ala firav in alta parte

| FuriousMadalin96 explică (pentru Ptm_Chrys_1997):

Sportul e viata mea, nu fac muschi pentru femei.