| DarkShina5566 a întrebat:

Mi-au aparut pe posterior niste semne rosii si cred ca sunt niste vase sparte dar e prea devreme ca sa imi apara asa ceva pe corp. Oare din ce cauza mi-au aparut acele semne?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ピンク a răspuns:

Eu cred ca sunt doar niste semne care apar din pricina transpiratiei sau a caldurii excesive. In orice caz, iti recomand sa vizitezi un medic dermatolog. Pace ♥

2 răspunsuri:
| Raducu1 a răspuns:

Numai doctorul iti poate raspunde.Da o vizita la el.

| 4Life a răspuns:

Buna,
acelea se numesc vergeturi si s-ar putea sa fie din cauza pubertatii sau daca de exemplu te-ai ingrasat si ai slabit foarte rapid.
Sau mai bine citeste aici:
Vergeturile sunt nişte depresiuni cutanate, care la început au o culoare de la roz spre violaceu, iar apoi capătă un aspect alb sidefat. Vergeturile sunt cicatrice liniare vizibile care, desi nu pun probleme medicale deosebite, aduc un prejudiciu estetic important. Ele se prezinta sub forma unor zone in care structura cutanata pare "desirata".
Unele statistici estimeaza ca vergeturile apar la 90% dintre femeile gravide, la 70% dintre adolescenti si la 40% dintre sportivi. La nivelul vergeturii pielea este subtiata, fina la palpare, cu suprafata incretita, cu transparenta crescuta in cazul vergeturilor nou aparute (de aceea culoarea lor este rosu-violacee) si alb opac - sidefiu, cu aspect denivelat si dispuse in lungul liniilor de tensiune ale pielii in cazul vergeturilor vechi. Au dimensiuni de cativa centimetri in lungime si 1-10 mm latime (in unele cazuri si mai mult). Uneori ele pot produce mancarime locala.