| Summer4Party a întrebat:

Mi s-a umflat maseaua sau gingia de la o infectie la masea si acum am obrazul umflat. Ce pot face ca sa imi treaca? Iau erectromicina (er ca am scris bine) de ieri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU pot să cred că iei "erectromicina" :)
https://www.google.ro/#q=%22erectromicina%22

Poate vrei să te referi la Eritromicină!
http://www.anm.ro/.......07.09.pdf

Doar la erect(r)o/erecţie îţi stă capul =))

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Tratamentul abcesului dentar trebuie întotdeauna realizat de către medicul dentist. Acesta va perfora puţin aria tumefiată astfel încât infecţia să poată fi drenată iar puroiul eliminat; şi va prescrie un tratament medicamentos cu administrare de antibiotic pentru a ucide bacteriile care au provocat infecţia. În cazul în care zona internă a dintelui a fost afectată, stomatologul va trebui să trateze canalul dintelui respectiv pentru a îndepărta ţesuturile infectate. Dacă infecţia a afectat foarte mult din structurile dentare se va apela la extracţia acestuia. Există cazuri în care este necesară o mică incizie locală pentru a îndepărta puroiul.In cazul in care nu poti beneficia de serviciile unui stomatolog indepartarea infectiei sepoaterealiza prin folosirea de antibioticecum ar fi, Augmentim, Amoxicilina, Oxacilina. Antibioticul se va administra singur sau împreună cu un antiinflamator sau antimicotic.Multa sanatate.

| SkyPilot a răspuns:

Mergi la dentist. Nu lua antibiotice dupa capul tau, mai ales daca esti fata. Te alegi cu bacterii rezistente, iar la fete cu candidoze.

| Summer4Party explică:

Am mai avut cam acum o luna la alta masea doar infectie fara umflatura si dupa 3 zile cu erectromicina mi.a trecut.

| bdsos a răspuns:

Buna, pentru abcese dentare este recomandata oxacilina de 500 de mg. Doza adiminstra cate o capsula din 6 in 6 ore timp de 5 zile. Daca nu vei lua 5 zile infectia v-a reveni. Sper ca te-am ajutat.