| cr1571n3l a întrebat:

mi se ingrasa parul foarte repede, am 16 ani.ma spal cu schauma anti matreata, cand ma trezesc imi sta parul foarte urat si trebuie de fiecare data sa imi pun mana in par ca im ista foarte urat dimineata, ma spal odata la 2 sau 3 zile...la a 3a zi parul e 100% gras. ce sa fac sa nu se mai ingrase asa de repede? sau macar sa nu imi mai stea asa de urat cand ma trezesc? multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand calduros samponul Head&Shoulders citrus fresh(special pentru par gras). Inainte sa-l folosesc si eu eram nevoita sa-mi spal parul la 3 zile, dar de cand il folosesc, parul meu se mentine curat chiar si 5 zile.La fel de eficient este si impotriva matretii.De asemenea, incearca sa nu mai bagi atat de des mana prin el, acest obicei grabeste ingrasarea lui.Numai bine.

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Trebuie să-ți placă cum îți stă părul, ca să eviți atingerea lui în mod obsesiv. De aceea se îngrașă, fiindcă pui foarte des mâna în păr.
Îți recomand produsele Dove (șampon, balsam, mască), dar ai grijă cu balsamul; se dă doar pe firele de păr, nu și pe rădăcină, pentru că părul se îngrașă foarte repede dacă faci această greșeală.
Baftă!

| TheUnikBiby a răspuns:

In primul rand, cel mai bine ar trebui sa te fi spalat la 3-4 zile, insa acum ca e atat de gras nu ai cum sa-l dezobisnuiesti de asta, poate doar treptat.

Ar trebui sa incerci si alte sampoane, poate cel pe care il folosesti nu iti prieste. Si eu am parul gras si am incercat diferite sampoane. E bine sa schimbi samponul periodic deoarece parul se obisnuieste repede. Eu acum folosesc Head&Shoulders Citrus Fresh si sunt multumita de rezultat. Si Clear mi s-a parut bun.
Poate ar fi mai bine sa consulti farmacistul si cu siguranta te va ajuta.

| Madascraftings a răspuns:

Fie asa este parul tau si trebuie sa il speli la 2-3 zile, fie va trebui sa inspectezi piata si sa vezi daca gasesti alt sampon potrivit parului tau.

| georgiana25 a răspuns:

Din cauza ca te speli prea des ti se ingrasa excesiv. Aceeasi problema o am si eu... Incearca sa schimbi samponul. Incearca unul din plante special pentru matreata si par gras. Sau incearca un tratament