| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi se pare ca am vocea mai subtire in inregistrari, videoclipuri, microfon si suna foarte urat si eu imi auda vocea normala, mai groasa si mai normala. Nu am nici un fel de problema cu auzul, de ce mi se pare asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tuturor ni se pare asa, fiindca ne auzim vocea transmisa prin oasele craniului, ceea ce o face mai joasa. Ceilalti iti aud vocea asa cum o auzi tu pe inregistrari, aia este vocea ta normala. Vei invata la liceu in clasa a unsprezecea exact cum se transmit sunetele prin oasele craniului si atunci vei intelege de ce iti auzi vocea diferit de modul in care este ea de fapt.

| Ivy86 a răspuns:

Noi ne percepem vocea diferit față de cum e ea în realitate. Si eu am fost socata când mi-am auzit-o prima oara într-o înregistrare.
Dar ideea e ca cei din jurul tău îți cunosc și plac vocea ta reala (doar ție ți se pare ciudat pentru ca nu ești familiarizat cu ea).