| Girly97 a întrebat:

Munca permanenta in tura 2 poate sa afecteze sanatatea pe termen lung aproape la fel ca tura 3?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La servici stai pe scaun, sau numai în picioare?

| Girly97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, stau in picioare doar, insa am si pauze.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca este munca pe timp de zi... cu mult efort mental, probabil ca in timp, da. Dimineata creierul este foarte productiv.

Dupa ora 14... nu prea mai da randament ca la inceput. La inceput serotonina (hormonul fericirii big grin ) este in "cantitati" mult mai mari, iar dupa incepe sa se duca.

Pe langa asta, dupa intervine stresul, munca "fortata", dar cum am spus la inceput, depinde si de timpul de munca. Un somn pe zi nu este la fel ca un somn in timpul noptii happy

| Girly97 explică (pentru DoarBogdan):

Ei bine nu stiu ce sa zic daca lucrez in timpul zilei pentru ca la tura 2 de obicei se incepe munca intre 14 si 17 si se termina intre 22 si 00. Nu prea lucrez ziua. big grin Dar dimineata sunt libera.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Girly97):

Si depui mult efort cand muncesti? Ai timp sa te relaxezi? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Depinde de persoana, totul se poate obisnui.
La mine schimbul 1 este boala curata, Dorm 8 ore noaptea dar cand ma trezesc totul ma doare, in special stomacul mi umflat si ramane umflat toata ziua. Cand lucru noaptea dorm amiaza si sunt fresh. Sa nu mai spun capul imi explodeaza dimineata, sunt inconstient de mine. Noaptea sunt la capacitate maxima. Dimineata dead man walking. Asa sunt de ani de zile

| Frank51 a răspuns:

Nici-un schimb nu afecteaza sanatatea pe termen lung, corpul se adapteaza la orice situatie. Problema este daca sunt prea multe schimbari prea repede, adica schimbi joburi tot timpul si niciodata nu ai o rutina.

| zilog a răspuns:

Din punctul meu de vedere a fi angajat afectează grav psihicul pe termen lung
prin accepțiunea faptului că ți-ai pus zgardă de gât că te-ai in rolat intr-un sistem
că ți-ai luat stăpân,
că de acum nu mai ești om liber ci altul face cu tine ceea ce vrea el.
Afectează tare la cap! Eu in genral in viață am cam fost om liber dar aucm m-am angajat si eu 2 luni că m-am mutat in altă țară șî nu dețineam bani dinăștia care se folosesc aici să zicem bambilici dar pe o bambilica dinasta eu trebuia sa dau cam 5lei românești chiria costa 700 bambilici gunoiul 300 mâncarea 200 curentul si gazele 100, asa că a trebuit să mă angajez ca să câștig bani localnici.
Si incepusem să vorbesc cu firele, inebunisem rău de tot vorbem cu piesele vorbem cu voce tare ce vreau sa fac unde vreau sa ma duc si ce vreau sa fac acolo.
adica am luat-o razna imediat ce m-am văzut cu zgarda de gât
in momentul in care mi-am dat seama că nu mai sunt eu patron
ci de acum inainte până când imi fac firma în tara asta cam trebuie să respect un program să merg la muncă la o oră fixă și sa fac muncă fără să zic că azi nu am chef de cât de făcut grătare.
A fost un soc psihic zgarda de gât!
Dar am scăpat acum am bani si imi fac acum persoană fizică autorizată ca sa pot merge eu pe la firme să le prestez servici de intervenție servisare pe loc. intr-o zi la o firma in alta zi la alta firma, si asa nu voi face mucă repetativă
Pentru că eu am nevoie de provocări noi cu cât sunt mai complicate lucrurile pe care trebuie sa le repar cu atât ma excită mai mult intelectual și eu mă hrănesc cu aplauze asa ca trebuie sa am de lucru chestii atât de complicate in cât mulți ingineri inaintea mea să fi spus ca este extraordinar de greu de reparat sau că nu se poate repara. Sau nu se poate proiecta un prototip sau ca nu se poate gasi o solutie tehnică.
Dacă imi dai ceva extraordinar de greu de făcut care sa imi rupă mintea eu aș fi dispus sa si vin cu bani de acasă doar să imi dai voie să il fac
pe mine mă incită provocările fantatice mă droghez cu aplauzele de la sfârșit
nu pun pe primul lor banul ci impactul
ci imi place să fiu printre cei mai buni imi place să excelez.
Asa că dacă ai fost un om liber
https://i.ibb.co/......9360-n.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici pe departe ca tura 3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dau randament dimineața. Nu mi-ar plăcea după masa.

Nu cred că afacteaza sănătatea la fel ca tura 3. Cu timpul se obișnuiește și organismul.