| noi3 a întrebat:

Salut happy

noaptea de vineri spre sambata mi-am sectionat tendonul degetului mare de la mana stanga.

sa va explic si cum. pai, am primit o maceta nepaleza cadou care mi-a alunecat pe respectivul deget. curbura lamei si ascutisul ei au favorizat sectionarea tendonului.

au venit baietii de la s.m.u.r.d. si am ajuns la spital.
ideea e ca am refuzat internarea, m-au pansat si am revenit la chef big grin

luni trebuie sa ma duc sa ma opereze. nu, n-am sa va intreb daca doare, chiar nu-mi pasa.

intrebarea mea cum ar trebui sa am grija de mana pana luni la operatie.
si da, sunt prost.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Incearca sa nu faci nici un efort cu mana, sa nu incerci sa strangi degetele si sa nu te lovesti. Cam naspa intamplarea asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa raspunsul lui @Ramo, adaug :ai grija sa mentii zona curata, sa nu intre in taietura ceva. Toarna apa oxigenata peste rana de mai multe ori pe zi. Aplica dupa aia pansament imbibat cu rivanol. Schimba pansamentul zilnic, daca poti, de mai multe ori pe zi. Nu tine mana in jos, ci ca atunci cand o ai pusa in ghips, ca sangele sa nu forteze taietura. Ai grija de tine, si numai bine!