| Stancu_Catalin_1998 a întrebat:

Salut! Nu mai pot sa mănânc nimic de 9 zile...ma simt foarte slăbit si îmi tremură corpul, am fost la spital, dar nu mă baga nimeni in seama.Ce sa mai fac..nu pot mânca nici măcar supă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai trecut doar prin fata spitalului e normal sa nu te bage nimeni in seama.
Nu cred ca ai patit asa ceva.

| Simpatic a răspuns:

La spitalul de urgenta sa stii ca de obicei sunt zeci de oameni care asteapta sa fie vazuti in regim de "urgenta", ai sa ii vezi acolo pe holuri mai mereu.
daca vrei sa ai sanse sa intri acolo fie te inarmezi cu rabdare, dar din pacate uneori ai nevoie de cateva ore bune de asteptare.
fie suni prin sistemul 112 la ambulanta, insa atentie! doar daca situatia este foarte grava suni la 112!

daca nu, si asta reiese din cele 9 zile cat ai putut sta cu aceste dureri, sfatul meu ar fi : fie mergi la spital si astepti acolo sa iti vina randul, trebuie sa ai carte de identitate la tine, fie mergi de indata la medicul tau de familie pentru consult, daca esti o persoana asigurata nu platesti nimic medicului de familie, trebuie sa ai la tine cardul de sanatate si eventual carte de identitate! daca nu mai esti asigurat platesti tariful consultului medicului de familie care variaza intre 50-100 de lei, adica este mult mai ieftin decat la un medic specialist!

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu poti sa mananci nimic?
Ai ceva in gat sau nu vrei sa mananci?

Imi este imposibil sa cred ca ai fost la spital si te-au lasat sa pleci, fara sa te bage nimeni in seama.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi urgent la spital, nu se poate sa stai atatea zile nemancat.In Romania poti sa astepti intre 6 si 12 ore la urgente, spun din experienta. Daca ai plecat dupa o ora sau mai putin, foarte iresponsabil din partea ta.

| gabicoo a răspuns:

Mai mergi încă o dată la spital.

| ioana748 a răspuns:

Ar fi trebuit sa va pună pe perfuzii.
Încercați la doctorul de familie.
Aveți nevoie de investigații.
Oricum va trebuie suplimente de minerale și vitamine urgent.

| adryang78 a răspuns:

Din ce cauză nu poți mânca?
În orice caz, prima măsură este să-ți fortifici organismul. Ești foarte slăbit, de-asta îți tremură corpul. Ia de la farmacie multivitamine, te mai pun pe picioare și îți fac și poftă de mâncare. Și mergi din nou la spital.

| DarknLight a răspuns:

Păi de ce să nu te bage nimeni în seamă sau vadă la urgențe?!
Eu am fost acum vreo 2 ani doar pentru că îmi era greață, ca să-mi facă o perfuzie și să, mi-au făcut inevitabil și un set complet de analize. Și s-au uitat pe cele vechi și așa am și aflat că am probleme cu tiroida și mi-au recomandat să merg la endocrinolog.
Și eu am fost într-un oraș ca și Călărași, unde nu merge oricum nimic. Însă oamenii de la urgențe m-au primit.
Deci dacă tu ai fi într-un oraș mai mare, de ce să nu te primească? Nu pricep.
Mai insistă.
Însă îți recomand apoi un ecograf, urgent și mersul la in gastroenterolog, parcă ăsta se ocupa cu stomacul. E urgent, să te duci.
Dacă să zicem deja au trecut zile și tu nu poți mânca.
Însă până atunci încearcă, măcar așa forțat să bei un ceai de mușețel, parcă ăsta calma sau de sunătoare, ce este special pentru stomac. Forțat și tot ia-le.
Dacă te confrunți cu voma și de aia nu poți înghiți nimic, încearcă și antiemeticele o perioadă până ajungi la medici.
Dar nu mai amâna, poate fi grav.
Și încearcă și aplicația Ada, bagi acolo toate simptomele și cine știe poate îți găsește problema.
Dar și dacă ți-o găsește, tot la medic trebuie să mergi pentru tratament și îndrumare. Însă evident că și un reper sau să știi cauza la problema ta, poate fi ușurător uneori.
Sănătate!
Și încearcă măcar pe lichide și ceaiuri, alea nu au ce rău să-ți facă și nici de vomat nu le poți voma sau și dacă le vomiți, una e să vomiți lichide decât mâncare.

| ArtAlex a răspuns:

Ai o depresie din cauza unei fete? sau nu te lasa colegii in pace?