| 1mp3r4t0r3 a întrebat:

Salut TPU! Duminica am fost operat de apendicita si dupa aproape 4 zile de spitalizare am fost externat. Ce as putea manca in afara de supa de pui ( care nu imi place deloc ) si mancaruri fierte? Am voie de exemplu sa mananc paste cu carne, cartofi prajiti cu ceva la gratar sau sarmale? Marturisesc ca am slabit mult zilele astea, cam 6 kg ( de la 70kg la 64), si in continuare ma simt foarte slabit. Ce ma sfatuiti sa consum in continuare, si ce as putea face ca sa nu risc alte complicatii? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Citeste acest articol din acest link https://www.csid.ro/......-12933492/
este un fel de interviu cu un medic specialist, vei afla ce sa mananci si ce nu si la ce intervale de zile, dupa operatie!

vei vedea ca de ex. a 2-a zi post operatorie poti manca anumite alimente printre care si biscuiti
este vorba despre alimentatie treptata dupa operatia de apendicita

nu ai de ce sa te pacientezi multi am trecut prin aceasta operatie

chiar daca acum ti se pare greu, s-ar putea sa iti faca bine o detoxifiere fortata a organismului, foarte multi mananca si beau ca spartii de sarbatori si isi fac rau, ajung in stare grava la spital, unii culmea avand nevoie de operatie pentru ca si-au lezat organismul si organele interne doar mancand mult si aiurea!

ai tot timpul din lume sa mananci copios, iar rabdarea este o virtute!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Minim 15 de zile nu ai voie sa mananci ce ai spus tu acolo! sarmale, carne, cartofi prajiti NU!
Din cate imi aduc aminte am tinut acest regim fortat 21 de zile, a fost greu, stiu cum e!
In general doar supe ai voie, si nimic ce baloneaza gen fructe, nici macar iaurt cu/din fructe!
Acel "matz" scos are nevoie de o perioada pentru refacere, post operatoriu
Vrei sa iti zic cat timp am avut intepaturi si sensibilitate in zona operatiei? multi ani :)
Normal sa slabesti pentru ca nu mananci consistent
Greutatea revine la loc cand vei incepe sa mananci, se numeste memorie a masei!
Stiu ca acum este mai greu cu mancare si revelion si toate cele, dar regimul nu a distrus pe nimeni, mancarea multa si aiurea duce la boli, deci gandeste ca faci ceva bine pentru o perioada de timp!

poti citi ce ai voie si ce nu sa mananci la urmatoarele linkuri :

https://www.csid.ro/......-12933492/

https://www.alphega-farmacie.ro/......apendicita

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru Simpatic):

Macar dulciuri am voie? Ciocolata de casa, sau biscuiti? Sincer, sunt foarte panicat si nu stiu ce sa fac in situatia asta.

| Simpatic a răspuns (pentru 1mp3r4t0r3):

Citeste acest articol din acest link https://www.csid.ro/......-12933492/
este un fel de interviu cu un medic specialist, vei afla ce sa mananci si ce nu si la ce intervale de zile, dupa operatie!

vei vedea ca de ex. a 2-a zi post operatorie poti manca anumite alimente printre care si biscuiti
este vorba despre alimentatie treptata dupa operatia de apendicita

nu ai de ce sa te pacientezi multi am trecut prin aceasta operatie

chiar daca acum ti se pare greu, s-ar putea sa iti faca bine o detoxifiere fortata a organismului, foarte multi mananca si beau ca spartii de sarbatori si isi fac rau, ajung in stare grava la spital, unii culmea avand nevoie de operatie pentru ca si-au lezat organismul si organele interne doar mancand mult si aiurea!

ai tot timpul din lume sa mananci copios, iar rabdarea este o virtute!

| Violleta2022 a răspuns:

4 zile de spitalizare la o apendicita?
Nu stiu cat de grav ai fost, dar nu ar fi trebuit sa stai mai mult de 1 zi in spital.

Se tine un regim alimentar serios: supe, ciorbe, carne de pui fiarta sau fripta, piure, mancarica de legume si chestii foarte simple si sanatoase.
FARA: sarmale, fara carne de porc, fara salamuri si carnati, fara cartofi prajiti, fara afumaturi si grasimi, fara sucuri, fara alcool, fara efort fizic 3 luni.
Sanatate multa!

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru Violleta2022):

Colegul de suferință din salon avea 6 zile cand s-a externat, tot dupa apendicita, in aceeasi zi cu mine. Adevarul este ca nici n-aveam cum sa plec dupa o zi, ca trebuia sa ma ia pe sus ca pe sacu' de cartofi la cat de distrus eram, si inca sunt, ca fac 2 pasi si raman fara aer.
Oricum, apreciez maxim sfaturile! Toate cele bune!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1mp3r4t0r3):

Distrus de la o biata apendicita?
Hai sa nu exageram, ca-i prea de tot.
Numai in Romania se tine pentru o apendicita zile multe in spital, in occident te da acasa a doua zi.
Oricum nu pari ca ai prea afectat, odata ce ai pofta de mancare si vrei sa manancici de toate, in special ceea ce nu ai voie, ca sarmale si cartofi prajiti.
Rabdare si control, ca nu vrei sa te intorci cu operatia umflata, deci: supe, ciorbe, piureuri, carne fiarta sau fripta, macar 1 luna de zile.
Sanatate multa!