| calina.marinciuc a întrebat:

O persoana care nu are asigurare de sanatate poate beneficia de internare la un spital de stat? Ajutor la urgente sau va trebui sa plateasca tot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| bmerry a răspuns:

Toți oamenii, fie ei asigurați sau neasigurați, beneficiază de tratament medical de urgenta, iar după caz, de internare (in limita a 3 zile dacă nu ma înșel). Așadar, dacă pățești ceva, nu te va lăsa nimeni in strada, dar nu beneficiezi de multe lucruri acoperite de asigurarea medicală (medicamente compensate, internare pe termen lung, analize periodice etc.)