| anonim_4396 a întrebat:

Daca angajatorul imi ofera asigurare privata de sanatate este valabila si la sistemul de stat sa ma pot opera intr-un spital de urgenta judetean? Sau trebuie sa platesc inca o data asigurarea la stat in fiecare luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te angajezi in Romania, asigurarea "din oficiu" (obligatorie) este atat ceea de sanatate, cat si ceea de pensii (ambele le platesti TU din salarul brut scris in contractul de munca, dar se vireaza de catre angajator in numele tau).
Asigurarile de sanatate, de pensii, respectiv de viata PRIVATE sunt SUPLIMENTARE celor de baza, de la stat, iar asiguratorul achita /deconteaza beneficiarului o gama de servicii SUPLIMENTARE celor de la stat (cum pot fi analizele si investigatiile medicale ce ar trebui facute cu programare anterioara cu luni de zile inainte, diferite proteze, etc.), cuprinse in contractul individual de sanatate.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti angajat automat esti asigurat in sistemul de stat pentru ca automat platesti asigurarile de sanatate

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Adica asigurarea privata ar fi complementara celei de stat si nu o inlocuieste? Credeam ca pot avea servicii medicale numai in clinicile simpatizate de firma.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asigurarea privata e doar un bonus dat de companii. Nu exista posibilitatea sa nu cotizezi la sistemul national de asigurari