| Catrice a întrebat:

Dacă un neasigurat vrea sa plătească asigurare de sănătate (aia pe 6 luni), unde trebuie' s-o plătească?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cnas

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La Casa de Asigurări de Sănătate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Adica daca nu ai un contract individual de munca pentru care ai fi asigurata ca persoana fizica angajata, nu ai facut o declaratie de custodie si ai peste 18 ani... atunci poti sa o platesti (optional) la CNAS, de acolo de unde iti iei si cardul de sanatate (bine... posibil cu 2m mai la stanga).

| Catrice explică (pentru DoarBogdan):

Da' cu 200km mi in fata nu merge?(online adică dacă nu te prinzi)

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

200km? Pai in general la un municipiu... hai sa zicem ca si 100km ar fi cam mult, fata de locul unde ar putea sa fie casa. Asta inseamna ca esti in alt judet fata de cel de care apartine cardul de sanatate?
Si legat de plata online... asta este alta poveste. Pe internet nu scrie nimic de plata online, din pacate. Ai putea sa suni la ei si sa vezi. Si pentru a nu crede ca am raspuns doar asa, am raspuns la prima intrebare big grin La a doua (adica cea de acum) nu cred. Sau nu cunosc eu cazuri.

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

N-au tantile alea infrastructura sa-ti asigure online burticawinking

| Catrice explică (pentru DoarBogdan):

Nu,același județ, da' eu stau in capăt și orașul municipiu în celălalt sad

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Hai ca gasim pe cineva cu masina sa te duca si sa te aduca pana acasa thinking

| Catrice explică (pentru laSoledad):

După ce că le îndop într-un salar minim (asigurarea de unde ofc primesc și ele salar), nici nu se gândesc la bieții oameni de trebuie' să meargă vreo 3 ore pan' la ele...
Nu știu pe acolo ce 'doamne' of fi, că în orașul municipiu am întâlnit destule d-astea de se ocupa cu chestii pe județ de te făceau să vrei sa sari pe geam.

| Catrice explică (pentru DoarBogdan):

Am cu ce merge, nu-i problema, da' cu cat termin mai repede, cu atât mai bine...ori la centre d-astea de județ prinzi o coada frumușică.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Este urat afara, sigur nu o sa fie multa lume. In general nu este asa multa lume pe acolo, stiu cand am fost de doua ori sa imi iau cardul de sanatate.

Saauuu, poti sa nu te duci. Simti ca o sa se intample ceva rau si ai nevoie de asigurare? Te roade ceva? laughing

| Catrice explică (pentru DoarBogdan):

Stai ca ma prind mai greu... ziceai cumva că mă duci tu free? in this case, I'm always inhee hee
Nu merge mă că am nevoie de asigurare pentru o internare...plus că am auzit că ar mai trebui sa mai dau ceva pe lângă sad vreo 2500 in total, asigurare included crying

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

Asa-s toate functioanrele statului, mai ales secretarele alea de pe la facultati. Pacat ca ele-s doar executante si nimic mai mult, de vina-s aia de deasupra lor. La mine la facultate secretarele alea inchise la minte ar fi vrut de acum sase ani si pana acum sa tina evidenta miilor de studenti tot in excel ca-n 1900 toamna, daca nu li s-ar fi impus sa invete naibii cum sa foloseasca un catalog online

| laSoledad a răspuns (pentru Catrice):

Prinzi o coada frumusica si-un covidut

| Catrice explică (pentru laSoledad):

Eh am prins o secretara care era paralela cu lumea... când mergeam sau treceam prin fața secretariatului mereu își aranja parul...n-avea mai mulți ani decât mine laughing o schimbat-o după cu aia de dinainte mai învățată și care îți dădea ce aveai nevoie fara să întrebe pe alții.

| Catrice explică (pentru laSoledad):

O mai scoți cu coada,te mai plimbi, mai bagi o muzica, un joc, mai trimiți mesaje...da' cu covidutu daca te pupa, aia e sad

| StrongHeart a răspuns:

La casa de asigurari de sanatate.