| anonim_4396 a întrebat:

O persoana se poate vindeca de o dependenta oarecare (exemple : calculator, internet, jocuri, droguri, pornografie, alcool, tutun, gânduri negative-obsesive, etc) daca doreste cu adevarat, are motivatie, vointa? Ce credeti? D.p.d.v psihologic se spune ca o schimbare de comportament, de viata, activitati dureaza in jur de 21 zile - 3 saptamani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți. Depinde cât de mult îți dorești, ori cât de hotărât ești. Când îți dorești ceva, trebuie să îți impui, apoi să nu renunți la plan, oricâte tentații vor fi în jur. Vor fi (probabil) și episoade de depresie, de epuizare psihică, însă sunt doar trecătoare. Și izbândești. Tot ce contează e să fii un luptător.

9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Da, chiar ieri vorbeam cu un barbat care s-a lasat de fumat dupa ce a fumat 30 de ani cate 2 pachete pe zi. S-a lasat brusc, intr-o zi a zis ca nu mai fumeaza si nu a mai fumat. Da, este posibil sa te lasi de orice daca chiar vrei asta.

| Clorox a răspuns:

Da, se poate vindeca! Si eu am reusit sa scap de anumite chestii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri happy!

| christall a răspuns:

Daca vrea cu adevarat, da, poate.

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns:

Da, eu iti dau exemplul meu, m-am lasat fara nici o problema de Coca-Cola(care este o bautura care iti da dependenta sa recunoastem), eu eram fan Cola, de mic si timp de ani de zi ajungeam sa beau si cate 2-3 litri pe zi, poate treceau zile intregi fara sa beau apa, pana la un momendat cand nu mi-a mai placut la gust si am zis gata, de azi nu mai beau, si au trecut 5 ani de atunci fara sa mai beau nici macar un pahar. Alt exemplu, tatal meu a fumat timp de peste 30 de ani, fuma 2 pachete pe zi si intr-o zi, la fel a zis de azi nu mai fumez si au trecut 2 ani de cand s-a lasat.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Da! Dar nu brusc, de exemplu consumul de coca cola. Bei azi odata. Maine bei jumatate de pahar. Poimaine un sfert. Raspoimaine o gurita. Si incet incet dependenta dispare!,

| Takishima a răspuns:

Daca exista cineva sa iti deie gratis in fiecare zi tigara sau gundul negativ obsesiv cred ca nu mai poti scapa de ea. O continui.
Sa te muti intr-un loc nou unde se insulta mereu incepi si tu ca un sistem autoimun sa injuri. Cel putin in capul tau. Nu poti avea aceeasi sensibilitate la o intensitate crescuta.
Iti ia mai mult de 3 saptamani sa te schimbi.
Dependenta de jocuri si pornografie trebuie sa dispara odata cu lipsa adrenalinei. Intervine plictiseala si lipsa de entuziasm, de ceva nou. Cauti altceva care sa iti deie acea adrenalina, ceva mai puternic : droguri, sport. Sportul da satisfactie de sine ca o realizare in viata care poate acoperi cel putin partial experientele negative care de obicei sunt depresive.
Drogurile usoare daca nu sunt abuzate pot da o stare de euforie. In caz de doza excesiva creaza o stare negativa. In unele cazuri ajungi sa auzi voci ca efect colateral. De voci nu scapi in 30 zile. Le porti toata viata. Te simti privat de viata privata si nelalocul tau.
Schimbarea de comportament se face in mult mai mult timp ca urmare a unor anumiti factori si experiente.

| freesextubelive a răspuns:

Important este sa vrei cu adevarat!