| MariaMagdalena10 a întrebat:

Salut o sa va para banal ceea ce o sa scriu..Am 14 ani si de 1-2ani am niste scurgeri uneori nu au culoare alteori au culoare alba si au un miros foarte neplacut.Multe fete mi-au spus ca au asa ceva fiind mai mici ca mine, si vazind ca si ele intimpina asa problema m-am gindit ca nu e grav..Nu i-am spus mamei fiindca nu stiu cum sa-i zic.Ma gindeam ca e din cauza menstruatiei...va rog sa-mi spuneti ce e si cum se trateaza!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Secretia aceasta este normala la varsta ta. Singura problema este mirosl, secretia normala este lipsita de miros in conditiile unei igiene bune. daca ea are miros desi tu te speli macar ed doua ori pe zi, iti schimbi chilotul la maxim 12 ore, pantalonul de pijama la maxim 3 nopti, iti calci de fiecare data chilotii cu fierul incins si ai numai chiloti de bumbac, atunci ar trebui sa discuti cu mama ta si cu medicul de familie. daca iti neglijai igiena, incearca sa revii la normal, sa pastrezi cu sfintenie regulile de mai sus si vei vedea ca secretia nu are miros (in mod normal ea miroase daca nu te speli la timp)

6 răspunsuri:
| howsenselessdeathhowpreciouslife a răspuns:

Acele scurgeri sunt normale pentru fete. si mie mi-se intampla asta, si i-am spus mamei. ar trebui sa ii spui si tu mamei tale, fii sincera cu mama ta, ea stie cel mai bine. happy take care

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vagi nală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vagi nală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vagi nale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vagi nala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vagi nale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......3rile-vagi nale-cu-miros-nepl%C4%83cut

Toate cele bune.

| kitykity a răspuns:

Te rog, trebuie sa-i spui mamei, ea stie cel mai bine, te va ajuta mult, iar daca nu stie poti sa mergi la doctorul de familie.

| MariaMagdalena10 explică (pentru kitykity):

Multumesc p/u raspuns dar am ales deja raspunsul cistigator :*

| AlinnaM a răspuns:

Trebuie mers la ginecolog chiar daca esti virgina sau nu, scurgerile cu miros neplacut NU sunt normale si anunta o infectie!

| MariaMagdalena10 explică (pentru AlinnaM):

Multumesc pentru u raspuns dar am ales deja raspunsul cistigator