| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
O zi la sala am facut mult pentru biceps., ma cam durea. peste 2 zile, adica azi, am mai facut putin la biceps. si ma cam doare bicepsul de la bratul drept. e posibil sa fi facut o intindere. sau care e problema si ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Bicepsul e o grupa mica, probabil cea mai mica, si se supra-antreneaza destul de usor.

Daca vrei progrese, baga 3 exercitii a cate 3 serii de 10 repetari ( cand poti mai multe, maresti greutatea ), o data sau maxim de 2 ori / saptamana, e suficient. Mai mult deja te supra-antrenezi, si pe langa faptul ca o sa ai progrese mediocre o sa te si doara.

| AnaMariaNovany a răspuns:

Da,se poate dar asta doar daca te doare ingrozitor de tare bicepsul.Sincer nu cred ca se poate face asa ceva in 3 zile. In orice caz, mie mi s-a intamplat odata ceva de genul dar m-am speriat degeaba, probabil nici tu nu ai nimic. Ia un Nurofen Forte(eu cel putin asa am luat ca sa-mi cedeze durerea) si nu mai exagera cu exercitiile, fa o pauza si apuca-te dupa vreo saptamana sa lucrezi in acea zona. Sper ca te-am ajutat.

| madutzu196 a răspuns:

Salut nu ai facut intindere e doar o febra muscularawinking