| RaduZ20 a întrebat:

Salut, operațiile cu laser pentru ochi sunt permanente? Sau revine la starea inițială după un timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Operatiile cu laser sunt asemanatoare cu cele clasice (cu bisturiu), cu diferenta ca sunt mult mai precise si sigure. Se folosesc, de obicei, pentru corectarea miopiei.
Nu se va reveni la starea initiala, daca operatia se face dupa maturizarea organismului si stabilizarea dioptriei, care, de obicei, se intampla dupa varsta de 28-30 ani.
Starea, pronosticul si detaliile se pot discuta cu medicul, dupa o consultatie de specialitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, mergi si intreaba l pe medicul oftalmolog el stie.

| aleee5262 a răspuns:

Operatia cu laser face doar sa dispara ochelarii si sa vezi ca si cum vezi cu ochelarii. Atata tot. Posibil la bătrânețe sa vezi mai rau dar ele sunt permanente din cate stiu