| JuL a întrebat:

Pe data de 28 iulie 2012 mi-am facut un tatuaj pe picior. Timp de 5-6 zile am dat cu crema de galbenele. O sa am cateva intrebarii : Am inteles cu nu e bine sa te dai cu crema de galbenele deoarece se decoloreaza tatuajul... Este adevarat? Ce crema hidratanta as putea folosii? Este bine sa ma duc la strand? Sa intru in piscina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 1fluturas a răspuns:

Poti sa te dai cu kanamicina.Nu trebuie expus tatuajul la soare cel putin 1 luna. Normal trebuia sa te informeze cel care te a tatuat ce trebuie sa faci.

| Anna333 a răspuns:

Si in completarea a ceea ce a spus fluturas incearca sa nu uzi zona excesiv, deoarece acea coaja trebuie sa cada singura si natural. Daca se tot rupe culoarea tatuajului pierde din intensitate.

| TattooArtist a răspuns:

Crema de galbenele nu este bun. Vezi tatuaje vindecate pe care s-a aplicat o crema speciala. Tot aici gasesti reteta pentru ingrijirea tatuajului: http://www.underworld-tattoo.ro/ingrijirea-tatuajului/