| Lety20 a întrebat:

Salut!
Poate s-a confruntat cineva cu ambliopia (ochiul leneș), se recapată vederea 100% după vârsta de 11 ani?
Am citit mult pe tema dată dar aș dori să aflu din experiențe proprii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate 100% nu, dar in mare parte, cu conditia sa te apuci de exercitii urgent! Nu de alta, dar eu stingul l-am avut nasol de cand ma stiu. Operat cam degeaba, zic eu. Stingul era divergent. Acum la 41, dar cu incepere de citiva ani, imi deviaza si dreptul, catre exterior. Stingul a revenit in divergenta, cimpul vizual e praf (daca vrei sa ma jignesti, imi cumperi bilet la un film 3D). Cu cit incepi mai repede sa faci exercitii, cu atit mai bine.

| Lety20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Va rog, ce fel de exercitii? Se poate de facut acasa?
La medicul care suntem acum ne-a spus ca doar ochiul bun astupat 3 ore pe zi.
La altul care am fost am facut exercitii acasa cu lumina stinsa 10 secunde apoi aprindeam o lanterna si reflectam lumina in perete 10 secunde.
As face si acum asa dar mi-i frica sa nu fac mai rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lety20):

Asta cu ochiul bun e o timpenie. Mi s-a spus si mie cand eram mic, nu poti sa le respecti cum trebuie, mai ales daca te dai cu capul de pereti/ametesti la greu cu ochiul bun acoperit. Trebuie exercitii de refacere a convergentei, si alea nu ai cum sa le faci acasa pentru ca trebuie aparatura si mai ales un specialist care sa te asiste. Cu trimitere de la medic e gratuit, dar depinde in ce oras te afli, in astea mici posibil sa nu ai unde.

| Lety20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Medicul la care ne tratam acum are recenzii foarte bune ca fiind cel mai bun din tara. Am auzit de asa exercitii dar ne-a ca dureaza 10 zile. M-a deranjat faptul ca mi-a zis ca o sa ma coste chiria in oras si cheltuieli de intretinere in afara de exercitii. I-am zis ca banii sunt problema mea, pentru sanatatea copilului meu nu conteaza suma.
Apoi a zis ca nu trebuie sa ne grabim, ca toti pacientii vor totul repede, se imbunatateste vederea dar asta dureaza un timp, si nu se ridicaca la 100 %. Plus la asta ca am aflat de ambliopie tarziu la 8 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lety20):

Romania? Ce medic? Legat de exercitii, eu am facut serios ca adult si se poate bine-mersi cu internare de zi. Faceti hirtiile, apoi reveniti in fiecare zi pentru ora respectiva cit dureaza o sedinta (40-50 de minute, depinde).

| Lety20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu in Romania, suntem in Republica Moldova.
Recent acest medic mi-a operat nepotica de 5 ani avea strabizm.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lety20):

Ah, in acest caz cam nasol. Daca nu sinteti prea departe de granita si nu ar fi peste mina sa ajungeti la Iasi...

| Lety20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, suntem foarte aproape de Iasi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lety20):

Sculeni? happy

| Lety20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai la nord.