| Flar3 a întrebat:

Salut, pot aparea complicatii in timpul unei operatii de dezlipirea retinei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Operatie de "dezlipirea retinei" nu se face.
Se fac operatii de fixare, transplant etc. de retina.

Complicatii pot aparea (ca la orice operatie), dar in nici un caz nu se va "scoate ochiul cu totul".

| Zuzu1991 a răspuns:

La ORICE operatie pot sa apara complicatii, fara nici o exceptie, oarecare, oricat ar fi de mica, nesemnificativa si de rutina

| Eireann a răspuns:

Orice operatie poate sa aiba complicatii dar operatia de reparate a retinei este una foarte usoara, cu putine ruscuri. Cat despre medic cu mana tremuranda sau care se sperie de o musca (by the way daca vezi muste in sala de operatii - pleaca imediat de acolo) stai linistit ca nu se intampla, nu se joaca nimeni cu viata si sanatatea ta.

| Mirel4412 a răspuns:

Orice operatie are complicatii, nu poti sa dai garantia nimanui ca o sa faci o operatie 100% fara risc de complicatii.

| Sekim a răspuns:

Complicatii pot sa apara la absolut orice operatie. Genul asta de operatie este una mai complicata deoarece necesita o atentie foarte mare. Acum, normal ca cel care face operatia este experimentat si stie ce face, deci nu vad de ce ti ar fi teama.

| Superior a răspuns (pentru Sekim):

Si daca ala care iti face operatia, ii tremura mana sau I se pune o musca pe nas si se sperie si iti scoate ochiul cu totul?

| Sekim a răspuns (pentru Superior):

Hmm, foarte corect.
Atunci, te rog sa nu mai iesi din casa de maine, cine stie, poate cade un asteroid pe tine si te omoara, nu? rolling on the floor