| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Pot purta aparat dentar invisalign daca am cei 2 dinti fata plombati pe partea care se vede si unul din ei nu mai are nerv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ava1231 a răspuns:

Cred ca poti. Da ce stiu sigur e ca e inutil. De ce? Pentru ca acei dinti plombati(MAI ALES cel fara nerv) nu vor rezista toata viata. Plombele se vor deteriora in timp iar ei in final, vor trebui îmbrăcați(cu coroane dentare). Deci efortul de a-i indrepta e cam degeaba. Acum depinde si cât de mari sunt plombele. Daca sunt plombe mici, superficiale ar fi ok deoarece i ai ingriji de acum inainte si nu se vor strica mai rau...dar deja unul e fara nerv...iar dintii fara nerv isi schimba culoarea, le scade rezistenta, devin casanti. Daca doar cei 2 sunt strambi, e inutil sa iti pui aparat.