| IonutCiobanescu a întrebat:

am o problema de ceva ani buni la primi 2 dinti de sus din fata, limba imi impinge dintele inainte cand inghit iar buza mi-l impinge inapoi. Am fost la ortodont, l-a intrebat daca e posibila indreptarea dintilor fara aparat dentar, a zis nu, eu i-am spus de un aparat dentar, respectiv invisalign, eu i-am zis gutiera, ca nu stiam denumirea si mi-a spus ca aia e ceva pentru a nu se deplasa dintele din nou dupa ce se indreapta de la aparat, acum va intreb pe voi, e adevarat ce-a spus, nu e posibil cu respectivul invisalign sa-i indrept? Inteleg ca am nevoie de ceva aparat care-mi indreapta maxilarul si-mi opreste limba ca sa nu-mi mai impinga dintii, dar aparatul costa 3000 euro si nu prea imi permit, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AncuxD a răspuns:

Am purtat aparat timp de muulti ani si da, are dreptate. Gutiera împiedica dinții sa se deplaseze din nou si este o masura care se ia dupa ce ai purtat deja aparatul. Ea se face dupa noua forma a dinților si ii face sa ramana la locul la care au fost puși de catre aparat.
Eu iti recomand, daca ti-au iesit maselele de minte sa le scoti, nu sunt folositoare. S-ar putea sa ai bafta si sa nu mai ai nevoie sa iti pui aparat care sa mărească maxilarul si dinții ar putea sa se mute spre locul ramas dupa scoaterea maselelor.
Daca totusi un esti multumit/a de parerea ortodontului, încearcă si la altii. Daca toti iti spun acelasi lucru, inseamna ca au dreptate si daca vrei sa iti rezolvi problema, va trebui sa ii asculti.