| MISLO a întrebat:

Salut, pot sa mănânc plăcintă cu cartofi după o extractie dentara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu imediat. Dupa cateva ore si nu pe partea cu extractia. Asta ti-o putea spune si medicul stomatolog.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mîine poti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 4 ore.

| Frank51 a răspuns:

După cel puțin 2 ore de la extracție, și doar pe partea opusă extracției.

| gabicoo a răspuns:

Nu!
Și nu doar plăcintă cu pantofi!
Nu ai voie să mănânci nimic timp de mai multe ore!
Ai răbdare că până mâine dimineață nu crăpi de foame!

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| Furnicuta000 a răspuns:

De obicei ai voie sa mananci doar lichid si semilichid 2 saptamani. Dar sa fim seriosi, nimeni nu respecta asta. Important e sa nu fie ceva tare ca poate traumatiza zona, ceva foarte usor de mestecat deci macar indeparteaza marginile de la placinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cartofi nu.
Cu varza merge, dar sa treaca doua ore.

| Anonimul151 a răspuns:

După câteva ore poți mânca. Dacă extracția a fost făcută seara cel mai bine ar fi să aștepți pana mâine. Există riscul să faci hemoragie.

Detaliile astea ar fi trebuit să ți le fi spus și medicul stomatolog.

| IceRope a răspuns:

Da, poți să mănânci după o pauză. Nu alta decât cea recomandată de către dentist. El știe exact cât de lezat este locul extracției.