| Alinut456 a întrebat:

Daca a facut sex cu 2 zile inainte de menstruatie si nu el nu e sigur daca prezervativul a fost spart, iar apoi menstruatia a intarziat 4 zile de la data normala in care trebuia sa vina,tinand cont ca a stat stresata zi de zi iar atunci cand s-a linistit, hop a si venit, mai poate fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Aghireirs a răspuns:

Dacă a venit menstruatia nu poate fii însărcinată 100%,numa dacă nu este o menstruație falsa peste sarcina, dar culoarea sângelui cum este?
Dacă este mai deschis atunci s-ar putea sa fie menstruație peste sarcina...
Iar dacă are culoarea potrivită adică sângele de culoare mai închisă, atunci nu este însărcinată, depinde și de vârsta, cati ani are domnișoara?

| Alinut456 explică (pentru Aghireirs):

14 ani

| Aghireirs a răspuns (pentru Alinut456):

Nu o sa fie insarcinata!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atunci cand actul sexual a fost intretinut in ultimele 9-10 zile ale ciclului, adica in zilele situate inaintea zilei de pornire a menstruatiei, inseamna ca sexul a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta, zile in care este imposibil sa se formeze sarcina chiar si atunci cand sperma este ejaculata in vagin. S-a stabilit in mod absolut sigur, cert si precis, prin cercetari stiintifice si prin studii medicale ca intotdeauna in decursul ciclului menstrual, unul dintre cele 2 OVARE produce 1 singura data 1 singur OVUL si acest lucru se intampla indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual, cu FIX 14 zile inainte de ziua in care se va produce urmatoarea menstruatie adica va incepe un nou ciclu menstrual. Intre ziua de OVULATIE si ziua in care porneste urmatoarea menstruatie este PERIOADA LUTEALA care are mereu lungimea FIXA de14 zile. De asemenea stiintific si medical s-a determinat faptul ca OVULUL ''traieste''/este VIABIL intre 8 -12 ore si foarte rar poate trai pana la 24 de ore, timp in care poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid, Rezulta ca procesul de fecundare a ovulului este posibila NUMAI/DOAR in ziua in care a fost eliberat din foliculul ovarian, in ziua ovulatiei.
De asemenea s-a stabilit stiintific ca atunci cand ovulul NU este fecundat, atunci acel ovul in timpul urmatoarelor 3-4 zile intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida, proces care se termina prin destramarea ovulului si disparitia acestuia. In concluzie, deoarece ovulul dispare din uter in circa 4 zile rezulta ca in urmatoarele 9-10 zile ramase pana la terminarea ciclului menstrual NU mai exista posibilitatea de a se forma o sarcina, fiindca este IMPOSIBIL ca in uter SA EXISTE UN OVUL. Din acest motiv in ultime 9-10 zile sexul poate fi terminat prin ejacularea sperma IN VAGIN fara nicio retinere fiindca asa cum am amintit zilele respective reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, cea in care formarea sarcini este 100% IMPOSIBILA. Din acest motiv teama sau ingrijorarea ta cu privire la posibilitatea de a fi ramas insarcinata este total nejustificata si lipsita de logica. Multa sanatate!

Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. Pentru aceasta uterul se pregateste sa poata gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine din tesuturi, mucoase si vase de sange. Aceasta "constructie" cu aspect de mucoasa se numeste endometru si imbraca/acopera, peretele intern al uterului. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, provenit din sperma ajunsa in vagin in urma unui contact sexual neprotejat, atunci nu se formeaza o sarcina, mucoasa uterina adica ENDOMETRUL devine inutil, se destrama si este eliminat din corp, din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intr-o perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Ciclul incepe din nou/se repeta cu un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest ciclu se numeste ciclu menstrual si este in general de 21-35 de zile. Daca vei avea ocazia, vorbeste si cu mama ta deoarece ea este cea care iti poate da cele mai bune informatii cu privire la modul de intretinere a igienei si tipul de absorbante de folosit. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Păi dacă i-a venit menstruația înseamnă că nu este însărcinată.

| GouDidodino a răspuns:

Prezevatorul nu este spart, el nu vine gata spart din fabrica si daca il pui corect, nici cel mai ieftin prezervator nu se sparge.

| Ralena a răspuns:

Insarcinata poate sa ramana doar in zilele fertile, Acestea sunt de obciei inainte cu 3-4 zile de ovulatie, su 2-3 zile dupa ovulatie. Ovulatia la un ciclu menstrual regulat este la 14 zile calculate de la prima zi a menstrei. Cu 2 zile inainte nu este perioada fertila. Si nici cu 6, cat a fost in acest caz de la contact pana la menstruatie.