| gabriela2203 a întrebat:

Buna☺️ În urma cu 3 săptămâni am facut vaccinul hpv,chiar in săptămâna cu ovulatia,cu o săptămână inainte am fost destul de răcită și am fost si destul de stresata,mai stresata decat de obicei cu cateva examene pe care le-am avut in acele zile. Acum o săptămână trebuia sa imi vina menstruatia,dar nu mi-a venit, nu am patit niciodata asta și m-ar ajuta sa stiu cam care ar putea fi cauzele. Poate de la stres sau sa fie faptul ca am fost destul de racita si am luat multe pastile sau chiar din cauza vaccinului? Din cauza stresului mi-am stricat si programul de somn si poate a afectat, nu înțeleg ce s-ar putea intampla, am de 8 ani ciclu și niciodata nu m-a sarit, a intarziat 2-3 zile dar nu 9 zile (au trecut deja 44 de zile de la ultimul ciclu), imi monitorizez tot in aplicație si de aceea ma îngrijorez.

2 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Bună! În primul rând, este important să știi că vaccinul HPV și răceala nu ar trebui să afecteze menstruația ta. Cu toate acestea, stresul poate afecta hormonii și poate perturba ciclul menstrual. De asemenea, modificările de program de somn și unele medicamente pot afecta și ele ciclul menstrual.
În general, o întârziere a menstruației de câteva zile poate fi normală și poate fi cauzată de stres, modificări ale dietei sau exercițiilor fizice sau alte schimbări în viața ta. Cu toate acestea, în cazul în care întârzierea persistă mai mult de o săptămână sau există alte simptome, este important să consulți medicul tău pentru a exclude alte posibile cauze, cum ar fi o sarcină sau o problemă medicală.
De asemenea, este important să ții cont de faptul că aplicațiile de monitorizare a ciclului menstrual pot fi inexacte și pot exista variații de la un ciclu la altul. Dacă întârzierea persistă, poate fi util să discuți cu medicul tău despre alte metode de monitorizare a ciclului menstrual, cum ar fi testele de ovulație sau monitorizarea bazală a temperaturii corpului.
În orice caz, este important să îți asculți corpul și să îți acorzi timp pentru a te relaxa și a reduce stresul, deoarece acesta poate afecta nu numai ciclul menstrual, ci și sănătatea generală.

| Violleta2022 a răspuns:

Stresul, raceala si vaccinul nu intarzie menstruatia!
Menstruatia vine HORMONAL si in cazul tau este vorba de menstruatie de tip NEREGULAT odata ce confirmi ca vine cu inatzrieri de cateva zile, iar aucm chiar de cateva saptamani.

Avand un ciclu de tip NEREGULAT te asigur ca NU exista aplicatie pe lumea asta pentru acest tip de ciclu.
Aplicatiile alea sunt bune numai pentru femeile cu ciclu perfect regulat, nu neregulat ca al tau si a alotor cateva milioane de femei de pe lumea asta, fiindca o aplicatie electronica nu-ti poate masura tie hormonii din corp si nu poate ghicii cand vine urmatorul ciclu, ovulatie samd.