| Auraș_Marius_1997 a întrebat:

Salut prieteni. Am și eu o problemă. Am 14 ani și jumătate. dar am o voce super nasoală, adică e prea subțire. Îmi este rușine să vorbesc! Dar încă ceva. când mă forțez, vocea devine mai groasă, dar mi-e frică să nu afectez ceva. Deci? Ce pot face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ωmega a răspuns:

Vocea ta e in formare asa ca nu prea ai ce face decat sa astepti putin pentru ca se va contura in 2-3 ani. Toti baietii trec prin asta la varsta ta si nu e placut pentru nimeni. Stai linistit ca va trece perioada asta si ai sa vezi ca vocea ta va fi mult schimbata. Te-as sfatui sa nu o mai fortezi pentru ca pui presiune gratuita asupra corzilor vocale iar vocea iti poate fi afectata in timp. Factorul care ingroasa vocea cel mai mult ramane inaintarea in varsta.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vocea este in transformare, de la copil la adolescent, abia dupa 15 ani se va ingrosa si se va masculiniza pe la 18-19 ani, cand ti se incheie si dezvoltarea fizica.
Ai rabdare si nu te stresa, asa cum te auzi tu este diferit de cum te aud cei din afara. La tine sunetul se reflecta in cutia craniana si se aude total diferit de cum te aud cei care te asculta.
Intreaba-ti parintii cum te aud ei, si vei intelege ca este diferit de ce-ti imaginezi tu.

Răspuns utilizator avertizat