| CNot3 a întrebat:

Am o problema de societate si de vocea mea.

Eu am 14 ani am o voce groasa mie nu mi se pare, dar cand ma uit pe un video sau cand i-mi spun prieteni, mei ca eu am vocea groasa, lor le este greu sa ma inteleaga, si cand vorbesc nu ma prea aud oameni din cauza voci.

Cum as putea scapa de vocea mea groasa si sa am o voce normala.

E super nasoala, prieteni nu am baga in seama cand vb cu ei penteu.ca am vocea prea groasa, si ei le este greu sa ma intlega.

Dau funda cum pot scapa de vocea groasa...

Nu vreau in comentari ex:Nu fii trist uni oamei ar vrea vocea groasa. Ms Anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Vocea groasa este determinata de nivelul de testosteron din sange. Poate fi o problema de natura endocrinologica,desi nu cred sau e pur si simplu o nemultumire de-a ta pe fond nervos(care te streseaza). Incearca sa-ti ''modelezi'' vocea cantand,vorbiind,razand sau mai bine zis,lucrandu-ti corzile vocale. Pentru a fi inteles mai bine la telefon sau webcam, pronunta cuvintele cat de bine poti, vorbeste rar si mai tare! Eu zic ca va avea efect daca te concentrezi. Daca nu functioneaza, proveste si partea buna a lucrurilor, chiar daca esti tentat sa o vezi doar pe cea rea, unii barbati chiar si-ar dori sa aiba o voce groasa pentru ca au una asemenatoare unei voci feminine. Sanatate sa ai!

| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Iti recomand exercitii de dictie, poti folosi si un creion.
Il pui dupa canini si pronunti fiecare cuvant. Dupa un timp o sa observi ca vocea ta se schimba iar cuvintele devin mai clare.
Important este la fiecare cuvant, sa pronunti ultimile litere maaaaaaai clare.
Asa sigur o sa fi inteles de cei din jur.
Alt sfat nu stiu sa-ti dau sa te ajute peste noapte.