| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, recent mi-a fost plombata o masea, mi-a fpst scos nervul etc. Cand apas pe dinte simt durere, nici nu prea pot mesteca in el, este vreo problema, sau este normal? Ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Sonia822 a răspuns:

Daca a fost scos de endodont la microscop, cu aplex locator, ar trebui sa nu ai dureri. Daca a fosrt scos prin metoda ``traditionala`` la un dentist generalist, sunt sanse mari sa dea gres. Fara aparatura, nu il vede, da cu acul in nestire. in mod normal n-ar trebui sa doara mai mult de 2-3 zile. Poate nici atat. Dar jena care trebuie sa o simti e usoara, ceva intepaturi, nu se pune problema sa nu poti manca. Mai stai cateva zile si mergi sa-ti faci un film, cu care sa mergi la 2 nd opinion, la alt doctor.