| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Cum imi pot da seama ca nervul maselei mele este pe moarte? Adica cum se manifesta? Nu ma doare daca bag rece sau cald nici daca apas pe ea. Doar ca uneori simt o durere mica la acea masea care se extinde pe gat. Maseaua este plombata de 1 luna. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cand nervul moare apar dureri insuportabile la maseaua afectata, sensibilitate la rece si fierbinte, cu imflamarea gingiei, dureri de tample si cap, aparitia abcesului, astfel ca esti nevoit sa ajungi la medicul stomatolog pentru a-l scoate. Oricate analgezice ai baga in tine, tot durerile vor reaparea.
Daca maseaua ta este plombata, nu e vorba de nerv. Ai o jena caci medicul stomatolog ti-a lucrat in interior, senzatie care v-a disparea in timp. Cu un antinevralgic sau panadol nu vei mai simti. Incearca sa te abtii sa o mai zgandari, cu cat umbli la ea, cu atat mai rau iti faci. Vei uita de la sine.