| Florazul15 a întrebat:

Am o problemă cu o măsea plombată recent. Acum două săptămâni am fost la dentist cu măseaua asta,mi-a plombat-o fără să fie necesar să-mi scoată nervul. M-a durut doua zile iar apoi m-a lăsat durerea, dar aseară am început să simt înțepături în măsea. Este posibil să am infecție chiar dacă nu are nervul scos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mergi din nou la medicul dentist pentru a afla.

| Florazul15 explică (pentru dullcat):

Am programare luna viitoare, acum e in concediu doctor

| Freya1 a răspuns:

Nervul în general tine dintele în viata cum s-ar zice. Fara acel nerv măseaua e moarta și are rolul doar de mestecatie.
Treaba e ca la o carie adâncă, la care sa ajuns pana aproape de nerv, nu e ok sa nu îl scoți tocmai pentru ca poți sa faci infecții și sa ai dureri.

Eu pledez pentru scoaterea nervului la plombare.Asa ca e bine dacă ai dureri sa suni un stomatolog.

| dolceromania a răspuns:

Da poate fi o problema, poate nu ai infecție dar având nervul acolo, e normal sa te doară.Du-te la control!