| AlexMusiq a întrebat:

Recent tatal meu a lesinat.a fost inconstient pentru 5 secunde, apoi a deschis ochii, era foarte galben, transpirat, si lipsit de putere. Dupa 30 secunde a vorbit un pic, apoi s-a ridicat, l-am dus in pat. De la ce poate sa fie? I s-a mai intamplat asa de cateva ori, dar nu a lesinat, doar i s-a facut rau, gen numai avea nici o putere. Adaug ca in ziua in care a lesinat, a fumat un pic mai mult. Are 44 ani. Nu vrea sa mearga la doctor. Ce ar putea fii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Şi mie mi s-a întâmplat o dată. Excesul de tutun afectează creierul, îl lasă fără oxigen, şi de asta ameţeşte şi îi e rău. Dacă nu e obişnuit să fumeze mult, să nu o mai facă. O să-i treacă până mâine. Ar trebui să fumeze mai puţin, nu aşa mult deodată.

3 răspunsuri:
| strazi1 a răspuns:

Ar putea fi o hepatita, hepatita australiana a avut tatal meu si avea aceleasi simtome, acest tip de hepatita nu se transmite...

| AjutorAnorexieBulimie a răspuns:

Si totusi ar trebui sa mearga la doctor. Daca e ceva cardiac? Are dreptul la un consult la urgente macar dupa un astfel de episod (la camera de garda a oricarui spital). E gratis, e destul de rapid si macar afla ceva. Puteti chiar si sa chemati salvarea, o sa vina acasa si o sa il consulte. Poti da tu telefon la 112, nu trebuie sa o faca el. Are doar 44 de ani, e tanar.

| AlexMusiq explică (pentru AjutorAnorexieBulimie):

E cu dus si intors..numai cand a fumat s-a intamplat chestia asta. Momentan nu suntem in tara. Cand eram in Romania, fuma un pachet pe zi, iar de un an nu a mai fumat deloc. Acum 2-3 luni s-a apucat iar, si de atunci a inceput sa i se faca iar rau.