| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua happy!
O sa scriu mult, asa ca nu va pierdeti cateva minute din viata daca nu vreti sa ma ajutati.
Acum vreo 2 luni am cunoscut un baiat pe Facebook.Este cu un an mai mare decat mine si suntem din aceeasi scoala.L-am gasit pe Facebook din greseala (adica nu stiam cum il cheama dinainte, dar i-am dat cererea de prietenie pentru ca am vazut ca este la aceeasi scoala cu mine si mi se parea cunoscut...stiam ca l-am mai vazut pe holuri - intamplator, suntem pe acelasi hol - ).
Nu mi-a atras atentia in mod deosebit.Nu mi se parea asa frumos.
Mi-a dat like-uri la poze, i-am dat si eu si a inceput sa vorbeasca cu mine (pe facebook).Mi s-a parut foarte dragut si diferit de baietii din ziua de azi.Am vazut ca se dadea la mine (mi-a si spus, dar nu a folosit replici gen "frumoaso" si chestii din astea.a facut-o intr-un mod mai discrethee hee ). Toata saptamana am tot vorbit (in fiecare zi, cate aprox. 3 ore laughing ).Am observat ca avem cateva chestii in comun : ascultam cam aceleasi genuri de muzica, amandoi iubim cainii love struck, avem cam aceleasi medii, etc.
Am tot zis ca ne intalnim in scoala, am hotarat ora si unde (in fiecare zi am tot zis ca ne intalnim), dar a tot intervenit ceva..ba am intarziat la scoala,ba ne-au tinut profesorii mai mult in pauza,si nu am apucat sa ne vedem niciodata. (adica de vorbit,eu de multe ori l-am vazut pe hol, ba chiar odata a venit in clasa la mine, dar am trecut pe langa el si nu am zis nimic laughing.am trecut de multe ori pe hol pe langa el, dar nu i-am zis nimic.Asteptam sa zica ceva.La inceput ma gandeam ca nu ma recunoaste din poze, dar dupa aia m-am gandit ca este imposibil laughing..si ma gandeam ca poate m-a recunoscut si nu ii place de mine.
Cu fiecare moment in care vorbeam, imi placea mai mult de el, dar nu i-am zis-o niciodata.Adica m-a intrebat daca il plac si i-am zis ca da, dar poate credea ca zic in gluma.
Credeam ca este diferit de ceilalti baieti, dar ziua urmatoate m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el.I-am spus ca nu ai cum sa fii iubita unui baiat daca nu ai vorbit niciodata cu el fata in fata si ca nu il cunosc.Si a zis ca nu se supara, ba chiar dimpotriva, respecta asta.
Odata eram in oras, dupa scoala, si il asteptam pe tatal meu si l-am vazut.Mai eram cu o fata.A trecut (nu chiar pe langa mine..nu stiu cum sa va explic laughing. eram aproape de coltul strazii, dar el a venit din cealalta strada.ii complicat, dar sper ca intelegeti ) si nu a zis nimic.Nici eu nu am zis nimic. Dupa cateva zile in care nu am mai vorbit (a avut niste probleme personale si ma gandeam ca poate este suparat si nervos si nu am mai vorbit cu el ), i-am spus "Craciun fericit!" si a inceput convorbirea.i-am zis ca e dragut si el mi-a spus ca m-a vazut atunci,dar nu mi-a spus nimic pentru ca era timid si eram cu fata aceea, iar cand si-a facut curaj, am plecat laughing.
M-a mai intrebat odata daca vreau sa fiu cu el si i-am zis ca incep sa cred ca este la fel ca toti baietii..si a zis ca nu vrea sa ma piarda.
Cand am mai vorbit, a zis ca vrea sa fie langa mine si chestii din astea.
De multe ori ma gandesc ca nu as avea nimic de pierdut daca il cunosc.Cum zicea si el : "poate ca va fi ceva frumos"..si chiar il plac.Cu toate ca este opusul meu (adica avem cateva chestii in comun,dar unele chestii se contrazic, de ex. : lui ii place sa iasa in oras cu baietii, sa mearga in cafenele,etc.,dar mie nu (adica prefer sa stau acasa, sa citesc o carte, sa ma uit la un film)..sau : el fumeaza.Eu nu.El spunea ca ar fi in stare sa se lase, dar ii greu sa te lasi de fumat (stiu asta de la tata laughing ).Si nu stiu..sunt mai multe.
As putea spune ca sunt ciudata. : nu merg in cluburi, nu port pantofi cu toc (doar la evenimente foarte speciale), nu sunt obsedata de Facebook si sa am o gramada de poze mai mult dezbracata decat imbracata (am doar 3 poze cu mine laughing ), nu ma machiez, nu sunt populara, sunt extrem de sensibila, etc.
Am unele momente in care ma gandesc ca poate merita o fata mai buna, mai frumoasa..nu stiu.
Poate ca nu sunt pregatita pentru o relatie..nu stiu..Chiar il plac...
Voi ce ziceti? puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Fat-o, spune da! Nu ai nimic de pierdut, ba chiar de castigat. Si te vei si dista! eu zic sa incerci, daca nu acum, atunci cand?

| Satango a răspuns:

Este o poveste frumoasa si nu regret ca mi-am pierdut cateva minute sa citesc povestea ta. Ceea ce simti tu acum este iubirea. Crezi ca el te iubeste la fel de mult? De asta iti poti da seama din comportamentul lui fata de tine, iar faptul ca fumeaza sau pleaca in cafenele este tipic adolescentilor. Ai putea sa iti dai seama daca te place printr-un mic plan adica sa pui o fata sa se dea la el si sa il intrebe daca vrea sa fie cu ea... astfel o sa-ti dai seama daca te iubeste sau a vrut doar o aventura. Si faza cu frumusetea sa stii ca orice fata e frumoasa daca e ingrijita. Ar trebui sa il cunosti mai bine pe baiat si daca ti se pare de treaba poti sa incerci o relatie cu el, astfel o sa pierzi din timiditatea ta ( P.s : Incercare moarte n-are si nici un baiat nu e perfect).
Bafta! :X

| valentino52 a răspuns (pentru Satango):

Nu stii ce a aia iubirea. Iubirea e atunci cand ai fost cu o persoana la bine si la rau, iubirea o capeti in timp. Ei doi nu au vorbit niciodata unul cu celalalt. Si daca unui baiat ii place de o fata dar nu crede ca fata respectiva vrea sa fie cu el, daca vine alta fata si ii propune sa fie impreuna 90% va accepta. Nu are cum sa o iubeasca daca nu se cunosc cu adevarat. Doar o place!

| Satango a răspuns (pentru valentino52):

Draga, tu gandesti astfel iar alti baieti gandesc diferit. Nu vorbi in numele altora. Si ar fi mai bine sa iti spui parerea ta fara a o comenta pe a mea. Eu sunt fata si stiu prin ce trece didi33. O zi frumoasa! oh go on

| valentino52 a răspuns:

Cred ca tocmai mi-am recitit o intamplare de-a mea de prin liceu. Eu eram genul de baiat mai in centrul atentiei, fitos, umblam cu "pitipoancele" din liceu (desi nu exista termenul la vremea respectiva) dar eram o persoana destul de timida. Tot asa vorbeam cu o fata pe messenger foarte mult, ea era genul de fata cuminte pe care nu as fi observat-o dar era foarte draguta. Si cred ca 1 an de zile vorbeam seara pe net dar cand treceam unul pe langa celalalt pe hol nu ne bagam in seama. Asta se intampla prin a 9a, a 10a. Apoi ne-am maturizat amandoi si nici ca a mai fost vreodata ceva intre noi. Eu probabil afisam o atitudine de golan la scoala cu prietenii, iar ei pe internet ma destainuiam mai usor, eram mai sensibil si banuiesc ca aceste 2 laturi ale mele intrau in contradictoriu cand o vedeam. Oricum eu iti recomand, cand il vezi, spune-i buna. Atat! primul pas e cel mai usor, eu stiu sigur ca un baiat, si timid fiind el, daca sparge fata gheata imediat ii trece timiditatea. Practic timiditatea provine din frica de a fi refuzat, daca el iti zice buna si tu nu il bagi in seama? sau incepi sa razi cu fetele si il lasi cu ochii in soare sa se simta penibil? deci du-te linistita la el si vorbeste cu el dupa lucrurile o sa decurga foarte normal, veti discuta cum o faceti si pe internet.

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,din cate am citit voi 2 va potriviti de minune si tu nu esti obligata daca vrei sa incepi o relatie cu el, daca tul il iubesti si simiti sentimente pentru el si vrei sa fi cu el intr-o relatie spune-i.

| margaret a răspuns:

Ar trebui sa vorbiti personal.

| DianaElenaDyDyxEllyx a răspuns:

Buna! Cati ani ai? big grin Eu as zice sa incerci nu cred ca e ceva rau in a sta cu un baiat mai ales daca te-a dovedit " oarecum " ca nu e ca toti baieti big grin. Sa stii ca baietilor le plac fetele potolite, fetele cuminti nu fetele care ar face orice sa iasa in evideta sa stii ca simplitatea e arma cea mai buna love struck. Eu zis sa incerci sa stai cu el kiss sau mai afla mai multe detalii despre el, despre relatiile lui kiss. Daca vrei sa vorbim mai multe sau sa imi pui mai multe intrebari sa imi spui sa iti las id-ul kiss.