| diesel94 a întrebat:

Salut,

Sa incep cu inceputul, Mi s-a rupt caninul, mi-a curatat unul din canalele radiculare iar altul l-a asupat ( ca nu a fost curatat bine de de alt dentist ) mi-a pus pivot si saptamana viitoare urmeaza sa imi puna si coronita, mai am un pivot la alt dinte de ani de zile si e ok, pana aici toate bune si frumoase. Am o problema la dintele acela care e situat intre Canin si Incisiv

S-a infectat odata de muream de durere apoi am luat antibiotice si a trecut, dupa 2-3 luni s-a infectat iar si mi s-a format o punga mica de puroi in cerul guri care cand apasam cu limba pe ea simteam ca imi explodeaza dintele, apoi am inceput sa iau augumentin de 1200 si dupa 2 zile durerea de la dinte a disparut ( asta a fost acum 2 luni ) dar de atunci tot mi se mai umfla in cerul gurii 1 data pe saptamana ( fara dureri ) trag ca si cand as " suge " si punguta aceea se sparge si dispare si presiunea din dinte, cand se sparge si trag din ea simt ca imi smulg nervul dintelui.

Am facut o radiografie la Canin si la dintele asta, si s-a vazut ca am o punga de puroi la radacina lui ( sau chist cum ii mai zice ), dupa ce imi pune coronita pe acel canin reconstruit cu pivot ( nu stiu ce material e dar e e dur ( nu e metal ) e ceva ciment dentar facut cu laser ( cred ) o sa inceapa sa se apuce de acel dinte bolnav de care v-am vorbit.

Bun, de ce v-am scris atata? Pai imi e foarte frica sa nu ajung la rezectie apicala ( am vazut pe youtube cum se face si nu as vrea sa trec prin asa ceva, mai bine il extrage )

Voi ce credeti? ca o sa trebuiasca sa imi faca rezectie apicala pentru a scoate ( >chistul= punga de puroi?

Iata si un link cu rezectia apicala :http://www.youtube.com/watch?v=7rysDtM3Ask

Va multumesc ca a-ti citit tot ce am scris aici si imi cer scuze de greseliile gramaticale.

Astept raspunsuri de la cineva cu ceva experienta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Uzylik a răspuns:

Eu zic sa schimbi dentistu.straight face trebuia sa iti omoare nervu in primul rand si nu numai p un canal, p amandouo...pt ca nu are d unde s stie el p ce canal e...

| diesel94 explică (pentru Uzylik):

Merg la aceasta doctorita de 4 ani de zile, tot ce mi-a facut mi-a facut bine. S-a luat dupa radiografie cand mi-a pus pivotul deci a stiut ce ar de facut.