| Puiu_Alex_2002 a întrebat:

Salut, saptamana trecuta m-am accidentat la fotbal, am doua fracturi la tibie. E pus in ghips, cand stau in pat nu m treaba cu el (nu ma doare ), dar cand merg cu carjele se lasa gipsul in jos, pe rana. Este normal sa mai am rana dupa o saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, este normal sa mai ai rana dupa o saptamana si mobilizarea membrului afectat trebuie sa fie cat mai putina spre deloc, lasa-i timp sa se vindece si apoi pune-l unde vrei tu, pentru ca o sa il pui cumva jos, o sa pui presiune pe el, capelete osului rupt o sa se miste putin si dupa ce iti da ghipsul jos o sa zici ca medicul a fost prost si nu ti l-a pus bine.
Si sper ca-ti faci si Clexane-ul/injectiile in burta.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Sub ghips rana se vindeca mai greu. Si sa nu te puna Dumnezeu sa te iei dupa prosti si sa pui piciorul in pamant. Eu am avut si piciorul stang si mana stanga fracturate si am ascultat cu sfintenie indicatiile medicilor. Astazi, dupa peste 30 de ani, nu am probleme prea mari.

| Florin_Adelin_1997 a răspuns:

Ar trebuii sa incerci sa calci pe el. daca stai prea mult cu ghipsul si nu iti misti piciorul, dupa ce dai ghipsul jos o sa ti se para ca acel picior este mai mic ca celalalt laughing)