| Elle a întrebat:

Saptamana viitoare voi pleca in excursie cu scoala, si mie imi este rau de masina.Va rog spuneti-mi, cum pot sa previn raul de masina? Daca se poate fara pastile :s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Câteva sfaturi utile găseşti aici http://www.medicina-naturista.ro/......asina.html

11 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Poti folosi bicarbonat de sodiu alimentar( cel care se pune in prajituri) dizolvat in putina apa si vei vedea ca iti va lua greata.
Poti sa folosesti si emetiral care se da fara reteta la farmacie.
Trebuie sa mergi in masina in fata si pe parcursul drumului sa te uiti numai in fata, nu si pe lateral pentru ca, atunci te vei simti rau. Eu stiu ce inseamna asta, am fost si eu in situatia ta si mergeam destul de mult cu masina, insa cele ce ti le-am recomandat le-am folosit si eu si mi-au fost utile. Sper sa te ajute si pe tine. Mult succes si multa sanatate. Calatorie usoara, fara stari de rau.

| gabriela a răspuns:

Exista medicamente, treci pe la medicul de familie si-ti va prescrie.cu siguranta! Calatorie placuta!

| Mina a răspuns:

Sora mea are aceasta problema. Dar ii este mult mai bine atunci cand isi face ceai de menta cu lamaie (fara zahar) pe care il bea in masina si tot drumul rontaie covrigei sau biscuiti. Este bine sa iti iei pe drum iaurt simplu.

| Minty a răspuns:

Eu nu mai am probleme dupa ce iau pastila altceva nu stiu ce ai putea face dar banuiesc ca depinde de organismul fiecaruia
Poate daca ai sta in fata pe microbuz sau cu ce mergeti voi te-ai simti mai bine

| lilboutique a răspuns:

Pai ar trebui sa iei o pastila inainte sa pleci de acasa. Daca nu, ai grija sa iti pui in geanta o lamaielaughing

| mikutzzza1000 a răspuns:

Am auzit ca cu lamaie sau gume orbit dar nu stiu sigur...multa sanatate!

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Nu mananci pana sa pleci, eventual pe la sfarsitul drumului, asa sunt eu cand am fost in ultima excursie am mancat pe la jumatea drumului apoi imi venea sa vars laughing dar m am linistit am stat pe skaun cu ochii inchisi si mi-a trecuttongue. la intoarcere nu mi-a fost rau

| Elle explică:

Va multumesc pentru sfaturi, dar lamaia imi face mai rau

| cosmic_ray a răspuns:

Ai putea sa eviti consumul de alimente care ar putea sa-ti sporeasca raul de masina.si daca vrei sa eviti pastilele iti recomand zeama de lamaie. eventual iti faci de acasa un suc (fara zahar) din 2 lamai si 1 grepfruit galben(e mai amar). e tot ce-ti pot recomanda. pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur... fa nu stiu sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te disterez uiti ca iti este rau
folosesti energia pozitivalove struck*