| NoName321028 a întrebat:

Salut! Se poate face carie sub o plomba pusa fara diga? Adica cum se poate caria un loc astupat care a fost curatat inainte? Pe langa stiu ca se poate. Dar sub?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Da, se poate. Ori e dintele slab si se macina, ori nu a fost pusa bine plomba. Cica daca mai are aer se adanceste.

| NoName321028 explică (pentru Vântulalb):

Mulțumesc! Dar dacă plomba a fost pusa bine desi nu a fost folosita diga se mai poate face carie sub ea?

| Frank51 a răspuns:

Nu prea se face, mai rar.

| Dintrebare a răspuns:

Daca a fost curatat bine inainte de a se pune plomba nu se mai face carie. Dar daca plomba nu e bine pusa sau daca e veche, s-ar putea sa se miste si sa intre sub ia bacterii care sa creeze o noua carie. Cel mai bine mergi la medic sa vada