| SuNaM a întrebat:

Salut. Se poate trai ani de zile cu un hematom intra-cranian fara ca omul sa isi dea seama? Am un prieten care a fost in armata si acolo s-a impuscat cineva in fata lui si de la soc a cazut si s-a lovit la cap. A fost dus la doctor de urgenta si l-au tratat, dupa care a fost diagnosticat cu epilespsie post-trauma. A luat 20 de ani medicamente de epilepsie, ca acum, sa i se zica ca de fapt este un hematom intra-cranian si ca e operabil si ca a luat medicamente de epilepsie 20 de ani degeaba. Se poate asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un hematom se absoarba in 20 ani.
Ceea ce au gasit (la CT sau RMN) poate fi ceva mai recent.
Pentru operatie, intai ar trebui sa ceara si parerea altui neurochirurg!

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se poate, odata ce medicina a evoluat in astia 20 de ani si acum se pot detecta mai multe boli, fiindca avem aparate mult mai evoluate decat existau acum 20 de ani.

| healerdx7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cat de sigur? Un hematom intracranian reprezinta o urgenta neurochirurgicala.

Ai dat si tu raspuns sa fie dat, fara vreo baza stiintifica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru healerdx7):

Asta poate decide doar un medic, nu tu, mai ales daca a stat 20 de nai cu acel hematon in cap si nu a fost urgent...