| Luca_Constantin_C._1998 a întrebat:

Salut, semnele (cicatricile) de pe deget, de pe mâini, de la taieturi și zgârieturi, lovituri, pot dispărea cu o cremă ceva? Dacă știți voi o cremă pentru așa ceva scrieți mai jos! Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cicatricile NU dispar cu creme, doar cu operatii estetice, facute cu laserul.
Nu exista creme sau tratamente care sa faca un lucru imposibil. Potis a pui si 10 borcane de creme pe cicatrici, ca nu vor disparea vreodata.

| relian a răspuns:

Alea dispar in timp, dupa ani de zile, depinde cat de adanca este taietura respectiva.Ca sa se vindece mai rapid foloseste antibiotic crema, nu stiu dar eu daca am o zgarietura asa minora, dau cu antibiotic si dupa 2 zile sa reparat deja, zici ca e o crema minune, eu asa ii zic laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru relian):

Dispare pe drk. Am o zgarietura din copilarie pe o mana si cand ma bronzez vara, iese si mai mult in evidenta.

| relian a răspuns (pentru darrio2007):

Am spus depinde cat de adanca este taietura, sunt taieturi care nu dispar toata viata, adica cicatricea.Dar daca de exemplu ai trai 2 mii de ani te asigur ca indiferent de cicatrice, nu o sa se mai vada.Deci trebuie timp. Daca vorbesti de zgarieturi minore alea nu mai lasa urme dupa stiu si eu luni sau 2-3 ani, depinde de zona unde le ai si cat de adanci sunt.Eu vorbesc din experienta, mai mereu patesc din astea, de aia am si spus ca antibioticu asta crema parca ar fi ceva minune laughing serios, dispar mai rapid daca nu as folosi, am monitorizat.Bine acu nu stiu ce antibiotice sau creme or fi prin RO eu vorbesc din alta pozitie,sunt afara deci nu fo, osesc produse din RO.
Probabil ce ai tu a fost adanca, sincer la mine a disparut pana si vaccinurile de la mana, nu se mai ved deloc laughing poate o depinde si de organism, tot ce se poate, cat de repede si cat de eficient functioneaza anumite sisteme.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Unguentul cu "extract de melc" la care i se tot face reclama chiar ajuta foarte mult

| Anon31241212 a răspuns:

Depinde de gravitatea ranilor. Incearca crema de galbenele. Cicatrizeaza f bine. Si se recomanda sa mananci multe mere, fiindca contin o enzima, care ajuta la inchiderea ranilor.