| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Shake de proteina combinat cu lapte sau cu apa?
De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da.

Cu lapte doar daca vrei sa iei inainte de culcare, absorbtie lenta e ok DOAR inainte de culcare sau cand urmeaza o perioada lunga ( peste 4-5 ore ) in care nu mananci nimic.

13 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Eu prefer cu apa. E mai usor de digerat.
Si laptele il pot bea separat.
Cu lapte e mai indicat totusi pentru cei foarte slabi si care pun masa foarte greu.
M-RP Extreme mi se par cele mai bune si mai digerabile proteine de pana acum. Si am folosit foarte multe tipuri. In primul rand astea nu sunt foarte dulci -cum erau celelalte.
In principiu dupa cum am spus eu il prefer cu apa. Ca sa mai pot manca si alte alimente nu sa ma indop numai cu un shake gros ca smantana.

| darrio2007 a răspuns:

Are gust mai bun cu lapte.

| m00n a răspuns:

Lapte ca este tot proteina.Plus ca in el poti dizolva foarte bine orice substanta, are un milion de proprietati.Apa mai putin, plus ca iti leaga moleculele proteice si cam neutralizeaza din efect, chiar daa doar putin, dar neutralizarea exista.Si in plus laptele are gust bunlaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru m00n):

Dar incetinsete absorbtiawinking

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Deci cu apa nu?

| m00n a răspuns (pentru Cosmin86):

Laptele e tot proteinalaughing)In cel mai rau caz se leaga ele moleculele alea asa intre ele si fac lanturi mai grele de aminoacizi si plussssss, leaga si ionii de calciu la coada ca saracii nu e descurcaretilaughing))

| Cosmin86 a răspuns (pentru m00n):

Laptele are doar 3.2 % proteina, din care 80 % e caseina cu absorbtie lenta.

Si in combinatie cu alta proteina, ii incetineste absorbtia.

| m00n a răspuns (pentru Cosmin86):

Cazeina*

| m00n a răspuns (pentru Cosmin86):

Aaaa si scuza-ma, cazeina este un fosfolipid

| m00n a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuze,fofoproteide..am scris o tampenie fara sa vreau

| Cosmin86 a răspuns (pentru m00n):

Http://dexonline.ro/definitie/cazein%C4%83

Vezi jos de tot, se scrie si "caseina". Iar "fofoproteide" nu exista :)

| m00n a răspuns (pentru Cosmin86):

Totusi am mancat biochimie pe paine, stiu ce vorbesc. Pune mana pe o carte de biochimie, n-am sa ma apuc acum sa rasfoiesc nenorocirea aia de ceaslov de 600pag ca sa demonstrez unuia care clar nu are treaba cu domeniul medical ca mai are de citit

| Cosmin86 a răspuns (pentru m00n):

Foarte frumos ca ai studiat asta happy

"unuia care clar nu are treaba cu domeniul medical", nici nu am pretins ca am treaba cu asta, eu vorbesc din pctul de vedere al bodybuildingului

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

Cu lapte doar daca vrei sa iei inainte de culcare, absorbtie lenta e ok DOAR inainte de culcare sau cand urmeaza o perioada lunga ( peste 4-5 ore ) in care nu mananci nimic.