| alex495 a întrebat:

Fac sala si iau proteina din zer. Ei spun ca trebuie un shake inainte de antrenament (2 cupe) si unul dupa. E ok daca pun 4 cupe si beau inainte de antrenament? Voi mari si cantitatea de lapte

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce produs si ce firma?

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Iwhey geanius nutrition

| aXy99 a răspuns:

E irelavant timpul in care iei proteina din zer. Chiar e irelevant. Eu recomand sa iei 1-2-3 cupe in zilele in care consumi putine proteine. Ia-le si tu dupa o masa saraca in proteine. Nu imediat dupa, dupa 1-2-3 ore.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu,nu este ok.Tu inainte sa faci sala si sa arunci banii pe proteine, te-ai documentat putin macar pe internet despre bodybuilding? Shake-ul proteic se ia dupa antrenament intotdeauna.Pentru ca atunci muschii incep procesul de refacere al fibrelor rupte si aduna toti nutrientii de care au nevoie.

| alex495 explică (pentru siriusblack98):

Asa spun toti. Inainte si dupa se ia?

| siriusblack98 a răspuns (pentru alex495):

Tu n-ai priceput ce ti-am zis prima data?

| Sekim a răspuns:

Salut
Nu contează când iei shake ul proteic, înainte sau după. Daca ai bani și vrei, se poate lua și înainte și după dar trebuie să știi că proteinele din shake acționează după antrenament, orice antrenament. Trebuie sa vezi le cutie cata proteina conține o cupa și să îți calculezi tu cat consuma corpul tau pe zi sau cu cât vrei sa depășești numărul : 0, 8 g proteina pe kilogram, exemplu : am 60 kg fac 0, 8x60 și iese 48 g proteina. Faci tu calcul pentru tine și decizi tu. Și să știi că laptele nu are așa mult calciu precum se zice, sunt alte alimente care au mult mai mult calciu. De obicei shake ăla se face cu lapte, fructe diverse ( căpșuni, mere, pere, banane etc. ), proteine.
See youwinking

| alex495 explică (pentru Sekim):

Iau de la genius nutrition. O cupa are 33 g. Puneam 2 inainte de antrenament si 2 dupa. Dar nu am timp si nici locatie sa stau sa beau shake ul de 2 ori pe zi

| Sekim a răspuns (pentru alex495):

Salut
Shake ăla poți să îl bei și instant, nu trebuie băut treptat neapărat, cei ce îl beau treptat pe parcursul antrenamentului îl folosesc in loc de hidratant adică apa. Daca nu ai timp și nici unde sa îl bei, fa ți un shake cu 2 3 cupe, cu fructe și lapte și îl folosești ca hidratant și aia e.

| alex495 explică (pentru Sekim):

Eu ma refer ca pe prospect scrie inainte de antrenament si dupa. Inainte ca sa ai aportul de energie, creatina s-a.m.d ce t il da shake ul si dupa antrenament ca sa se repare muschii

| Sekim a răspuns (pentru alex495):

Pai și ce mai vrei că nu înțeleg. Ți am dat deja răspunsuri. Prospectul e in cazul in care vrei sa iei și înainte și după, ai zis că nu poți de 2 ori, deci iei o data și aia e. faci un shake cu 4 cupe sa zicem, bagi fructe, lapte etc. si îl bei după antrenament sau când vrei tu.

| alex495 explică (pentru Sekim):

Pai asta voiam sa stiu. Daca e ok sa iau 4 cupe odata sau excesul se va elimina prin urina?

| Sekim a răspuns (pentru alex495):

E ok, nu se va întâmpla nimic stai liniștit. Poți să iei 4 cupe odată.

| ruddy a răspuns:

Nu te baza pe proteina pudra cumparata la kg.
50 de grame de proteina din mancare ii de n ori mai calitativa decat cea din "butoi".
Eu iti recomand sa iti reoganizezi alimentatie de zi cu zi, si sa consumi why doar in zilele in care nu ai reusit sa iti aportul necesar din mancare.Eu beau cate un shake o data cam la 4-5 zile, cand nu am reusit sa imi iau proteina din mancare.

| alex495 explică (pentru ruddy):

Muncesc foarte mult si nu reusesc fara shake sa-mi iau aportul de proteina. Nu am timp sa mananc de cinspe ori pe zi. Mananc de 2 ori jumate pe zi. Si beau shake doar in zilele cu antrenament nu zilnic

| ruddy a răspuns (pentru alex495):

Si eu mananc de 2 - 3 pe zi, dar imi iau peste 60 gr proteina la o masa. Poate si 100 daca am doar 2 mese.