| VittorioV a întrebat:

Salut, stie cineva cum as putea sa mai pun pe mine cateva kg( si as dori ca raspunsurile sa nu fie de genul mananca mult).Si as mai dori sa stiu cum pot sa am un bronz mai deschis la culoare (cat timp sa stau la soare, intre ce ore).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Pai da! Raspunsul nu o sa fie mananca mult! In primul rand ai grija la ce mananci si cat mananci, daca te iei dupa toata lumea si te apuci de mancat intr-una vei avea probleme de sanatate.Ar fi mai multi factori de discutat, de exemplu daca pana acum ai tinut cura de slabire, daca da, dupa ce ai terminat-o ai revenit la cantitatea de mancare de dinainte? Daca nu, ar trebui sa o faci, trebuie sa mananci de cate ori iti este foame si atat cat simti tu ca vrei, nici mai mult nici mai putin, daca vrei 2 portii, mananci 2 porti, daca vrei o jumatate de felie de paine, mananci o jumatate, nu are rost sa manaci mai mult, pentru ca nu o sa te ingrasi mai repede, dar nici mai putin deoarece in acest mod nu te vei ingrasa aproape deloc.Trebuie sa consumi lichide, apa, oridecare fie minereala fie plata, sucuri naturale, ceaiuri si punct.Gata cu alimentatia, pur si simplu mananci ce vrei si cat vrei! Un alt factor la fel de important si de care nu te poti lipsi este sportul! Daca nu faci sport, si manaci mult vei pune pe tine doar grasime care nu va arata deloc bine, deci trebuie sa combini alimentatia cu sportul, si da! Aici spun sa faci mult sport, o sa iti fie greu, mai ales daca nu esti obisnuit. Iti recomand, daca ai cel putin 14-15 ani sa mergi la o sala de forta, unde sa ai acces la toate aparatele, pentru toate grupele de muschi, ai sa vezi ca o sa reusesti, iar atunci cand faci sport si simti ca nu mai poti, inchizi ochi si te gandesti ca daca existenta celor dragi depinde de inca un set de exercitii sau de 300m de alergat pe banda si mai faci putin, asta e o metoda proprie, oricum ai grija sa nu te epuizezi, daca simti ca esti la limita, te opresti! Iti doresc o ingrasare usoara si tine minte, chiar daca nu vei aplica metoda mea, ai grija ca ingrasare nu inseamna mancat mult! O zi buna!