| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Stie cineva daca exista in Bucuresti vreun spital unde poti merge sa iti faci un control general gen par, unghii, piele, organe, analize, si asa mai departe? Am varsta de 25 de ani si vreau sa vad cum sunt ca stare de sanatate la varsta asta. Imi doresc sa traiesc cat mai mult si fara probleme de sanatate.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niste prostii, ce analize vrei la unghii sau la par? O sa creada medicii ca esti nebun, la celelalte organe se face ecografie contra cost sau cu trimitere daca numai are casa de asigurari bani o sa ti se spuna ca numai au plafon si te vor programa medicii prin ianuarie ca nu esti o urgență, iar faptul ca vrei sa traiesti mult nu depinde de ce analize faci ca niciun medic nu i ti garanteaza ca prinzi suta de ani, iar ca stare de sanatate la 25 de ani daca nu ai boli mostenite genetic din nastere nu ai de ce sa te ingrijorezi, daca aveai ceva te simteai rau si pana acum erai in spital, dar asa nu ai nimic suferi de ipohondrie.

| blackann a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

laughing

| blackann a răspuns (pentru blackann):

A uitat de buric. rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns:

La o clinica privata, dar te costa enorm, fiindca sunt zeci si sute de asemenea analize si scanari.

daca vrei sa traiesti mult si sanatos apai sunt cateva reguli clare pe care le respecta tot omul sanatos:
- traietsi fara alcool
- fara mancare grasa sau prajita
- fara sucuri si cafea
- fara prajeli, tocaturi, afumaturi, carnataraie, salamuri si alte semi-preparate
- nu manaci nimic care vine la pachet sau semi-gatit
-nu bei nimci in afara de apa si ceaiuri de plante
- dormi obligatoriu de la 9-10 seara, minim 8 ore pe noapte
- faci sport regulat

| doctorandus a răspuns:

Analizele nu se fac la plezneala, ca daca le faci pe toate costa o suta de mii de Euro. Iar asigurarile nu ti le compenseaza de amoru' artei.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Acum un an mi-am facut glicemia, trigliceridele, colesterolul total, bun si rau. Am aflat ca sunt sanatos din acest punct de vedere. In rest nu mi-a folosit la nimic.

Iar dupa ultimele cercetari, ideea ca exista "colesterol bun" e vrajeala.

| doctorandus a răspuns:

Analize la par se fac daca vor sa afle daca folosesti droguri/medicamente. Sau sa extraga ADN din fire de par de la locul unei crime. In rest nu se fac astfel de analize.

| Eireann a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie fa analize de sange: biochimia si hemoleucograma. Astea metita facute annual macar oricum. Restul nu vad de ce le-ai fade daca nu ai probleme.

| blackann a răspuns:

Par? Unghii? Ce anume sa ti analizeze la unghii?
Mergi la medicul de familie si iti poate da niste trimiteri.
Sau la regina maria la un medic generalist care la fel, iti poate da trimiteri.