| Lightose a întrebat:

Nu mai suport viata asta pe care o am.Ma simt atat de oribil incat as vrea sa mor chiar acum.Nimic nu imi merge bine:cu locul de munca,cu prietenul(cu care locuiesc).Pur si simplu nu mai vreau sa traiesc...ce motive sa am sa imi doresc sa traiesc? M-am saturat sa stau sa sufar langa o persoana care nu stie sa se comporte cum trebuie, m-am saturat sa plang nopti la rand...stiu ca nu ma iubeste, daca m-ar fi iubit nu m-ar mai face sa sufar.Imi doresc sa fiu si eu fericita.Sentimentul de singuratate ma face sa imi doresc sa mor.Nu stiu cum pot exista barbati care stiu ca persoana de langa ei se simte singura, si ei sa nu faca nimic.Ce sa fac? Nu mai suport.Am prea multe probleme si nu mai suport.

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ce simpla e problema ta si nu vad de ce te-ai razbuna pe viata! Cine te obliga sa mai stai cu el? Cine te obliga sa nu-ti schimbi locul de munca? De ce trebuie sa plangi noptile, cand poti sa dormi linistita? Lupta si vei vedea ca nu viata e de vina, ci tu ca nu iei decizia de azi.....sa o schimbi!

| brandiburu a răspuns:

Jardelin a spus foarte bine: fa o vizita la o clinica de oncologie si vei vedea acolo oameni condamnati la moarte care ar da orice ca sa traiasca mai mult de maxim cateva luni/saptamani. Poate macar atunci vei realiza anumite lucruri.

Cat despre prieten: dar ce draga, s-au terminat barbatii pe lumea asta?

| christabell a răspuns:

Nu abandona o barca ce pluteste chiar daca esti in mijlocul oceanului.Deschide bine ochii, s-ar putea sa vezi la orizont tarmul!

| Jardelin a răspuns:

Fa o vizita la o clinica de oncologie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off exista si alte moduri prin care poti fi fericita! Nu trebuie sa te sinucizi ca sa scapi de tot! Sunt sigura ca ai o familie care chiar daca zici tu ca nu te iubeste nu este adevarat.Nu crezi ca eu vor suferi ca tu nu mai esti? Prietenul tau care zici ca nu te iubeste poate el nu o sa sufere atat de mult dar cu siguranta exista minim 1 persoana caruia ii pasa de tine si fix acea persoana o sa sufere.Tu nu ai fi si mai suparata daca acea persoana nu ar mai fi?

Crede-ma nu vrei sa parasesti aceasta lume doar pentru ca nu ai gasit INCA fericirea! Exista acolo, undeva! Poti gasi fericirea in multe lucruri! Tu doar uitete putin mai atent si o sa le vezi! Doar uitete...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar scumpa mea, nu ești obligată să tolerezi o conviețuire ÎN PARALEL cu actualul tău partener.
Dacă i-ai adus la cunoștință sentimentele tale, iar el îți dă impresia că nu le ia în considerare, ești liberă să pleci, să ieși din acea relație. Fă-o mâncând pământul, și nu mai privi în urmă.

NU apela niciodată la gesturi disperate în momente disperate. Trage aer în piept, cântărește, evaluează, dacă nu te iubește, renunță la el.
Acordă-ți timp, așteaptă să treacă furtuna, care nu va dura o veșnicie, ia condeiul între degete și începe un nou capitol al vieții tale.
Odată cu limpezirea minții tale acum obosite și liniștirea inimii tale acum îndurerate, te vei bucura că ai avut răbdare și nu ai făcut ceva regretabil și ireversibil.

| Lightning1997 a răspuns:

Viata pe care ti-a daruit-o Dumnezeu, tu nu ai dreptul sa ti-o iei, oricat de prost ti-ar merge.Incearca sa crezi ca poate fi si mai rau, problemele vor inceta daca stii tu sa le pui capat.

| Hevnoraak a răspuns:

Părăseşte-l şi nu te mai uita nici o dată înapoi.Viaţa e prea scurtă să ţi-o petreci cu un tip care nu te face fericită.De cât să suferi mai bine să termini cu asta şi aşa o sa fi liberă.Cu timpul o să gaseşti cea ce cauţi.

| Auslesse a răspuns:

In primul rand, capul sus, fii tare! sa nu mai zici ca vrei sa mori, pentru ca Dumnezeu ti-a dat viata asta c-un scop.Si in plus,viata e prea scurta ca sa stai si sa plangi, sa suferi.
In al doilea rand, daca nu te iubeste si esti constienta de lucrul asta, de ce mai stai langa el? Lasa-l si vezi-ti de viata ta, ca nu se termina lumea la un singur baiat..vine el si randu `tau sa fii fericita.O s-apara baiatul care te merita si te va face fericita,atunci cand nici nu te astepti.N-are rost sa suferi degeaba, rezolva-ti problemele si continua-ti viata! Si sa stii un lucru, ceea ce nu te doboara, te face mai puternica! Deci, capul sus si muuuuuuult succes!happy

| papusica987 a răspuns:

Buna, gandeste`te ca nu esti singura care are probleme si ca poti sa treci peste, eu imi spun asta mereu si incerc sa fiu tare.
Incearca sa vorbesti cu prietenul tau si spune`i ca nu ti se pare deloc ok ca el sa se comporte asa.
Probabil ca ceva te tine legata de el(si aici nu vorbesc de sentimente)poate stai la el si nu ai altundeva unde sa mergi sau nu te intelegi cu parintii, zic si euconfused ca altfel nu inteleg de ce nu il lasi, DAA stiu ca iti e greu ca il iubesti DAR cel mai mult trebuie sa te iubesti pe tine, sa ai demnitate si sa nu te lasi calcata in picioare!
Fii tare, si scoate-ti din cap gandul ca nu trebuie sa mai traiesti.VIATA E FRUMOASA!(asa cum e ea, daca ne-a fost oferita ocazia sa traim de ce sa nu profitam la maxim?)
Mult noroc!

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Lasa-l,pur si simplu ia inima in dinti pana mana la inima si spui"Nu mai vreau sa sufer pentru "el",voi cauta pe altcineva",si pur si simplu il vei lasa si vei cauta pe cineva care esti sigura ca te iubeste,inca esti tanara,de ce sa iti pierzi viata pentru un "oarecare",si la treaba cu locul de munca sa stii ca nu esti singura care pateste asa,incearca pe parcurs sa cauti in alta parte de lucru si cand vei gasi un loc sigur vei pleca de unde esti acum si te duci acolo,si niciodata sa nute dai batuta,in viata existe foarte multe obstacole puse de Dumnezeu pentru oameni pentru a vedea rezistenta lor si se pare ca tu ai primit provocarile cele mai grele, iar acum Dumnezeu vrea sa vada cat poti rezista, incearca sa fii tare si sa ai mult curaj, cu timpul totul se va schimba, N
nu asculta pe nimeni si fii independenta e cel mai bine, incearca si nu te da batuta!

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

E pacat sa nu iubeste viata! Apoi cine te tine linga o persoana care nu te iubeste si se poarta urit cu tine?

| Patricia96 a răspuns:

Hei? ce ar fi sa spui gata? STOP STRESSSS?! mare atentie : chiar si persoanele valoroase isi mai pierd increderea in ele (cu atat mai mult, atunci cand nu numai ca nu sunt sustinute macar moral ci, chiar, li se pun piedici)prin acest comportament iti faci un si mai mare rau... Din pacate sau din fericire, frecventa mare a : conflictelor, certurilor, evenimentelor neplacute, rezultatelor proaste (din viata noastra) ne ajuta sa ne obisnuim (si, implicit, sa le suportam mai usor). Asta ar fi sectorul "din fericire". Dincolo la..."din pacate" incadram abrutizarea noastra de zi cu zi ( ABRUTIZÁ, abrutizez, vb. I. Tranz. și refl. A face să-și piardă sau a-și pierde însușirile morale, specific umane; a deveni sau a face să devină insensibil, asemănător cu un animal, cu o brută
Am momente cand sunt singura si imi vin in minte toate amintirile neplacute din trecut de care nu o scap (sunt sigura).dar ce sa fac? In plus mereu am fost pe cont propriu( parintii nu vorbesc cu nimeni, bunici nu am, rudele sunt plecate)..eu nicioata n-am avut cu cine sa vorbesc, cine sa-mi dea sfaturi si crede-ma ca am nevoie foarte mult...
Am trecut si eu prin critici, evenemente neplacute, jjigniri dar totusi vreau sa trec prin viata cu zambetul pe buze..asta e viata..si eu am doar 15 ani.

Dar am ajuns la concluzia ca mai am multi ani in fata! Va trebui sa am un loc de munca, casa, familie...si chiar am de gand sa nu ma stresez de acum cu problemele mele minore prin care toti am trecut si trecem.

Nu uita ca de unde viata iti ia cu o mana, iti da cu doua.lasa-mi un mesaj pe prv. daca vrei sa vorbim. te pup

| Sorinacio a răspuns:

Viziteaza-ti parinti.O vizita la casa parinteasca iti va "reincarca bateriile".

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Viata este o permanenta lupta. Stai de vorba cu tine si vezi ce greseli ai facut si ce mai poti repara. Cine te obliga sa stai cu el? Recapata-ti libertatea si fa-ti curatenie in propria viata.

| GabeN a răspuns:

Dumnezeu le vede pe toate.Tu, daca poti, scapa o data de "prietenul" tau si gaseste-ti unul cu sentiment.Si cu munca incearca sa nu te mai concentrezi prea mult.Stai relaxata putin

| LucyDinamovista48 a răspuns:

Simplu,cauta`ti pe altcineva..nu suferi dupa orice javra are isi bate joc de tinebig grin

| lietome a răspuns:

Si atunci de ce mai stai cu el? Iesi in oras cu prietenele mai des si gandeste-te ca tot ce faci, cu mana ta faci! Tu ai vrut sa ajungi aici..ai de ales sa suferi sau sa schimbi situatiahappy

| AdinaMariana a răspuns:

Trebuie sa fii puternica...Si daca nu te leaga nimic de el si nici nu mai e chimia aia intre voi...eu zic ca ar trebui sa mergeti pe drumuri separate

Sper ca te-am ajutat..Be strong, Move on:*