| alexandrunaj a întrebat:

Stiu ca daca o persoana depune un efort mare( care sa provoace ameteli /dureri de cap etc.) timp de o perioada mai lunga de timp ( gen o data pe saptamana timp de un an) i se slabeste inima. De asemenea daca persoana are lipsa de magneziu, calciu etc ii este afectata iar inima. Dupa o asa existenta persoana mai poate sa isi readuca inima la conditie maxima daca duce o viata echilibrata incluzand sport? Subliniez ca persoana respectiva nu s-a imbolnavit de-a binelea, neiesind pe analize vreo problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eforturile mari nu slabesc inima, asta este o prostie. Deficitul sever de calciu si magneziu pot provoca probleme temporare cardiace care se rezolva dupa corectarea deficitului si nu lasa inima slabita. Asadar, probabil persoana la care te referi are inima perfect sanatoasa

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Trebuie sa pastreze o alimentatie bogata in vitamine/proteine, adica tot ce-i trebuie unui organism.
Iar cu efortul fizic, sa nu abuzeze pentru ca dauneaza.
Orice este mult si peste masura, dauneaza!
Un control regulat la cardiolog, nu dauneaza nimani.
O zi buna happy