| LordCristobal a întrebat:

Salut!
Stiu ca suna ciudat dar vi s-a intamplat vreodata sa va fie foame chiar si dupa ce ati mancat foarte bine?
Mie mi s-a intamplat de multe ori. Odata,cand eram la mare imi era foame si mi-am luat ceva fast-food destul de consistent sa mananc.
Dupa putin timp mi se face foame si mi-am mai luat ceva de mancare dar nu mai puteam sa mananc.Ei si cand mi s-a mai intamplat ceva asemanator nu am avut tendinta sa mananc din nou.
De la ce vine starea asta ciudata?
E pe fond de stres, anxietate sau tensiune arteriala crescuta?
Sau stomacul nu digera mancarea bine in unele situatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Poate sa fie si stressul, dar poate ti-a atacat mucoasa stomacului ceva din ce ai mancat, de exemplu ceapa sau picanteriile.
Depinde si de ce bei, daca bei ceai negru/verde iti face foame.
Daca mai stii ce ai consumat cand ti-a fost asa, evita-le. Daca ti se mai intampla, mergi si la un medic de familie/internist. Poate considera ca ai nevoie de vreun regim sau iti da vreun tratament.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Diabetul se face si din alte cauze: de exemplu o problema care ti-a creat o mare suparare. Mergi la medicul de familie, dimineata pe nemancate, si roaga-l sa-ti faca o verificare a glicemiei. La noi se face gratuit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vine de la ce mănânci și cum mănănci și de la dereglarea senzațiilor când suferi de anumite boli, de exemplu de diabet, fără să știi.

| LordCristobal explică (pentru sadrian46):

Nu cred ca am diabet
De obicei nu mananc mult dulcr

| sadrian46 a răspuns (pentru LordCristobal):

Diabet = proasta funcționare a pancreasului etc. Nu te lua după ce crezi. Se moare tânăr, netratat! un glucometru costă 600 lei, acele cam 100. Îți iei singur glicemia dimineața pe nemâncate. Acum, la medicul de familie, tot pe ne mâncate.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Măsoară 3 zile la rând dimineața, la prânz și seara zahărul din sânge înainte de a mânca și scrie valorie frumos pe o hârtie. Trebuie să facem un profil al zahărului. Mâncarea are calorii, dar nu are sățietate și de asta ne este repede foame. Îți recomand să adaugi în alimentație: fibre, proteine și puțini carbohidrați și zaharuri. Bea lichide destule, ieși la aer curat și dormi suficient! Nu are rost să te stresezi, tot acolo ajungi și cu / fără stres. Numai bine!

| sammie a răspuns:

Poate fi și din cauza stresului.

| teclado a răspuns:

Ai diabet

| LordCristobal explică (pentru teclado):

Nu cred ca am diabet
De obicei nu mananc mult dulce

| LucyiFer a răspuns:

Știi că există niște hormoni și-n stomac, nu?
Atunci când tinzi să te confrunți cu stres, stomacul "cere".
Deci ori e pe bază de stres, ori mai poate fi și vina fast-food-ului ăsta. Fast-food-ul nu aduce sațietatea necesară și după regurgitarea unui fast-food copios, organismul va cere în continuare.

P. S. Aș recomanda prin perioadele de stres să utilizezi mai multă cacao și ciocolată neagră deoarece acestea te ajută și la sistem nervos și-ți aduc o stare de bine.
Salve!