| Cineva2424 a întrebat:

Salut, sunt baiat am 13 ani si de cateva saptamani am o tuse seaca, ideea e ca tusesc relativ rar dar cand tusesc parca nu mai pot sa trag aer nu stiu cum sa zic.Ce ar putea sa fie...va rog fara raspunsuri de gen:du-te la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Tusea seaca nu este o boala ci doar un simptom care te anunta ca undeva in corp exista o problema. Poate fi seaca chinuitoare si are punctul de plecare laringele.Tu nu vrei doctor dar el este singurul care recunoaste tipul tau de tuse si singurul care stie ce fel de tratament trebuie urmat.Alegerea iti apartine.

| NevastuicAaA a răspuns:

Poti sa incerci sa iei ambroxol sirop.
Intotdeauna trece tusea de la el.
Costa in jur de 10 lei.

| prizeFTW a răspuns:

Este o gripă foarte grea.Am avut şi eu.Mergi la medicul de familie.Doar doctorul îţi poate prescrie un tratament corect.

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

De tuse scapi repede cu ''medicamentele'' din casa, fa-ti un ceai de lamaie cu miere.Dar trebuie sa te hidratezi adica : Hidratarea este primul pas pentru tratarea cat mai rapida a tusei, deoarece lichidele pot ajuta secretiile pielii si previn iritaritariile gatului. Tusea uscata, seaca poate fi tratata cu ajutorul ceaiului din flori de tei, suc de lamaie si 1-2 lingurite de miere. A si daca fumezi pana nu iti trece nu pune tigarea in gura.Insanatosire grabnica.