| flash2002 a întrebat:

Sunt băiat, am 15 jumătate şi am o înălțime de 1.60 cm. Țin să precizez că părinții mei nu sunt înalți de loc. Mă simt complexat de înălțimea mea, toți colegii şi oamenii pe care îi cunosc îmi zic că sunt mic. Aş vrea să mă duc la un medic endocrinolog să văd ce mai pot face ca să cresc. Aş vrea să ajung măcar la 1.73. Îmi puteți da şi voi nişte sfaturi?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil vei mai creste in urmatorii 3-4 ani, dar nu prea mult Oricum, mostenirea ta genetica este responsabila de inaltimea ta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un psiholog pentru complexare, nu la un endocrinolog. Stai calm, sa fii tu sanatos, inaltimea e fix ultima problema pe care o poti avea, mai ales ca nu ai 1 metru...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca vrei sa te mai inalti un pic, inotul te-ar ajuta, trebuie sa inotivori de cate ori poti.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai desigur ca poti merge la un consult endocrinologic.Insa poate tine si de timp. Poate vei creste mai tarziu.Am vazut persoane care cresc brusc chiar si 10 cm in mai putin de un an.Deci totul e posibil.Nu te ingrijora, momentan ai doar 15 ani, iar pana la 18 mai ai destul. Am avut colegi care erau chiar mai mici decat mine si acum sunt cu mult mai inalti. Daca nu ai vreo problema hormonala, atunci e chestia de timp.Mult succes!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Din pacate e genetică si nu poate fi influențată. Sportul combinat cu o alimentație diversificată și odihna doar GRĂBESC procesul de dezvoltare. Dacă gena ta e de 1.60 poti sa faci ce vrei tu ca nu vei trece de 1.60. Teoretic mai ai cativa ani de dezvoltare.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Parintii tai sunt scunzi atunci tu de ce ai fi mai inalt? Sunt o gramada de copii de varsta ta mult mai scunzi, depinde de stadiul de dezvoltare, eu am 14 ani si 1.78 dar sunt slab fata de un prieten de aceeasi varsta care are cam cat ai si tu - 1.60, si vreo 80-90 Kg.

| Iyulia3712 a răspuns:

Am sa iti dau un raspuns pe care abia l-am dat la o alta intrebare, care cred ca ti se potriveste foarte bine tiehappy. Here:
Fiecare organism se dezvolta diferit, si totul depinde de structura ta osoasa. Hai sa-ti explic. Oscioarele alea ale tale, au niste canale, care atata timp cat raman deschise, pot determina alungirea constanta a oaselor. Cand canalele alea se inchid (la o anumita varsta, care variaza la toti oamenii), poti sa faci tu cat baschet vrei, poti sa faci orice, dar nu mai ai cum sa cresti. Asta cu "cresti pana la nu stiu ce varsa daca esti baiat sau fata", nu e universal valabila, variind extrem de mult pentru fiecare persoana. Deci nu te mai ingrijora, pentru ca ce vrei tu sa schimbi oricum nu sta in puterea ta. Unii castiga loteria genetica, altii nu. Nu ai ce face, in afara de a te resemna cu ideea si de a te accepta asa cum esti. Daca vrei, poti sa faci putin baschet sau inot, dar numai sa nu te astepti ca asta sa-ti influenteze inaltimea. Sportul are alte beneficii, si da, te-ar fi ajutat si sa te inalti(teoretic), daca ar fi fost practicat de la o varsta extrem de frageda si intr-o maniera constanta. Acum, iti sugerez sa te apuci de sport pentru celelalte beneficii asupra sanatatiihappy. Succes, si nu dispera. Complexe de genul oricum nu te ajuta la nimic, si pana la urma de ce sa fii nefericit din cauza unui lucru atat de nesemnificativ? Ramai pozitiv, totul o sa se rezolve intr-un final. Ai sa treci pestehappy

| valentina2392 a răspuns:

Ia-ti tocuri!
Sunte-ti atat de naivi incat va suparati si daca o musca se aseaza pe voi!
Ma baiatule, indifrent de ce inaltime, greutate sau frumusete nimic nu trebuie sa te opreasca in a te face respectat! Cand cineva rade de tine fii "smart", da-i o replica in care sa-si inghita si ultima rasuflare!
Jet Li are 1, 63

| anonim1232123 a răspuns:

La varsta aia m-am dezvoltat si eu. tot cam 1.60 aveam. Am avut acel impact de crestere pana la 1.73-1.74 laughing. In clasa a 9-a. Inca ai timp sa cresti. Nu stiu daca o sa ajungi la 1.75, dar la 1.70 vei ajunge sigur. stai linistit.

| Sandu_Georgiana_2003 a răspuns:

Te vei mai inalta in timp.Ca sport baschetul te poate ajuta.Nu ai motiv de ingrijorare, sunt in aceiasi stadiu.Bafta