| hshvvxxjs a întrebat:

Salut TPU sunt baiat am 14 ani si inaltimea de 1.73. de jumatate de an am obervat ca nu am mai crescut in inaltime. (parintii mei au inaltimea de 1.60 si 1.70 iar bunici mei sunt mai inaltime) Eu o sa mai cresc?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil are ritmul lui de crestere, fara sa fie infleunatt de altii, fiind strict legat de mostenirea genetica de la parinti, cat si de hormonii de crestere pe care corpul tau ii produce.
Probabil ca nu mananci suficient de multe vitamine si minerale (luate din fructe si legume prin hrana zilnica), ca hormonii tai de crestere sa functioneze.

| Nobody04 a răspuns:

În general băieții cresc până în jurul vârstei de 20 de ani, dar sunt cazuri în care procesul durează până la vârsta de 24 de ani. Mai ai timp să crești.Activitatea fizică este importantă. Sunt anumite sporturi care te-ar putea ajuta să te dezvolți armonios dar și să crești în înălțime. Un băiat ar trebui să crească până la sfârșitul pubertății câte aproximativ 10 cm pe an, apoi creșterea în înălțime începe să se micșoreze (cel mult 2 centimetri pe an).
Dar dacă ai spus că de jumătate de an nu ai mai crescut, e posibil să rămâi cu această înălțime.